U sastavu ruskog izaslanstva, koje vodi predsjednik Putin, su ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, posebni predstavnik predsjednika za odnose s EU-om Sergej Jastržembski, ministar energetike Viktor Hristenko i pomoćnik predsjednika Viktor Ivanov, javila je agencija RIA Novosti.
Putina je u sjedištu vlade Nizozemske, koja trenutačno obnaša rotirajuće predsjedništvo EU-a, dočekao premijer Jan Peter Balkenende, navodi Reuters.
Glavna tema summita trebala je biti jačanje strateškog partnerstva na četiri područja. To su područje gospodarstva; zatim slobode, unutarnje sigurnosti i pravosuđa; vanjske sigurnosti, te obrazovanja, znanosti i kulture.
Međutim, ta bi tema mogla biti zasjenjena zbog spornih predsjedničkih izbora u Ukrajini.
Dok su EU i SAD oštro kritizirale izbore u toj bivšoj sovjetskoj republici, Putin se požurio čestitati na pobjedi premijeru Viktoru Janukoviču, koji želi tješnje veze s Moskvom, što je razbjesnilo Zapad i dodatno zategnulo ionako napete odnose.
Među osjetljivim temama između EU-a i Rusije su pitanja zajedničkih susjednih područja između dva entiteta, a to su Ukrajina, Bjelorusija i Kavkaz, kao i uloga OESS-a u tim zemljama. Posljednjih je godina Moskva iznosila kritike na račun OESS-a u regiji tvrdeći da bi se ta organizacija trebala više usredotočiti na pitanja šire sigurnosti umjesto na promatranje izbora.
Sporni su također rat u Čečeniji, ljudska prava, Kalinjingrad, Putinove posljednje političke reforme i želja Moskve da definira svoj posebni partnerski status s Europom.
Unatoč tome, ekonomska suradnja jača. Gotovo 55 posto ruskog izvoza odlazi u zemlje EU-a, a Europa je ovisna o ruskim energentima: nafti i plinu.