Do podataka o stanju računa takvih osoba USKOK će moći doći putem sudskog naloga, a odgovornima u bankama koji bi se usprotivili takvom nalogu zapriječena je kazna od 20.000 kuna.
Bankar koji bi i nakon novčane kazne odbio postupiti po sudskom nalogu mogao bi završiti u zatvoru do izvršenja naloga, a najdulje mjesec dana.
Vlada u prijedlogu pojašnjava da je riječ o obvezi po UN-ovoj Konvenciji o transnacionalnom organiziranom kriminalu, koju do sada nije bilo moguće primijeniti, budući da Zakon o bankama bankare obvezuje na čuvanje bankovne tajne.
Predloženi zakon trebao bi omogućiti i funkcioniranje pojedinih USKOK-ovih odjela, poput onoga za sprječavanje pojava korupcije i odnose s javnošću, koji još nije počeo s radom.
Preciziraju se i kriteriji za dodjelu predmeta oraniziranog kriminaliteta općinskim sudovima, a preciznije se uređuju i odnosi USKOK-a s policijom i Državnim odvjetništvom.
Predviđena su i nova zapošljavanja - četiri zamjenika, te po dva stručna savjetnika, suradnika i administrativna referenta u USKOK-u.
U tu će se svrhu u Državnom proračunu za iduću godinu osigurati oko 2,2 milijuna kuna, a u osigurat će se i novac za isplatu naknada vanjskim suradnicima i vještacima, te za zaštitu svjedoka.
Sabor bi sutra trebao razmotriti i izvješća o radu Vijeća i Ravnateljstva HRT-a, a zastupnici će poslijepodne glasovati o ranije raspravljenim prijedlozima.