Pokrovitelj tog skupa, austrijski savezni predsjednik Heinz Fischer naglasio je da je potrebna snažna Europska unija u kojoj svaka država članica može izraziti svoja nacionalna gledišta.
"Više Europe, manje nacionalizma, koji je bio veliko zlo u posljednja dva stoljeća" rekao je Fischer i dodao da to ne znači izjednačavanje povijesnih, kulturnih i jezičnih vlastitosti i razlika jer da su različitosti bogatstvo Europe.
Ne drži samo Europski parlament, Europska komisija i Europsko vijeće Europsku uniju zajedno nego prije svega uvjerenost i vjera da u njoj bude zajedno što je moguće više ljudi, zaključio je austrijski predsjednik Fischer i najavio da će jedna od tema ovog skupa
biti proširenje EU, dodavši da Rumunjska, Bugarska i Hrvatska čekaju da postanu punopravne članice europske obitelji država.
Intendant Zapadnonjemačkog radija (WDR) Fritz Pleitgen izrazio je zadovoljstvo što se tradicija održavanja europskog foruma nastavlja ovaj put u Beču.
Europski forum bit će prigoda za razmjenu mišljenja o Europi 21. stoljeća, rekao je intendant WDR-a, koji u suradnji s austrijskom Radiotelevizijom (ORF), Europskom komisijom i Europskim parlamentom organizira taj skup.
Neki od naslova rasprava i okruglih stolova su: pridruženje Turske EU, Europa na prekretnici te Europski most između Istoka i Zapada na kojem će, kako je najavljeno, govoriti austrijski kancelar Wolfgang Schuessel, hrvatski ministar vanjskih poslova Miomir Žužul, potpredsjednica Europske komisije Margot Wallstroen.
U petak će na Europskom forumu pod naslovom "Europa bez granica" govoriti uz ostale i visoki predstavnik EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana.