Konferencija će se održati 18. i 19. studenog u Zagrebu, očekuje se oko 70 autora, uvodničara i diskutanata, bit će predstavljeno 28 radova autora iz osam zemalja, a pokrovitelj konferencije je hrvatska Vlada, istaknuto je na današnjoj konferenciji za novinare Ekonomskog instituta.
Program konferencije podijeljen je u sedam tematskih cjelina - razvoj, rast i ekonomske reforme; fiskalna politika, nezaposlenost i demografska kretanja; financijski sektor i monetarna politika; međunarodna razmjena i tokovi kapitala; inovacijski menadžment; konkurentnost i prostorno-ekonomska pitanja povezana s ujedinjenjem Europe. Posebnost je konferencije i zasebna sesija za mlade ekonomiste (mlađe od 30 godina) na kojoj će biti predstavljeno šest radova.
Sandra Švaljek kao neke od zanimljivih nalaza i preporuka iz radova koji će biti predstavljeni, uz već navedene o fondovima EU, ističe da u Hrvatskoj postoji velika osjetljivost javnih financija na starenje stanovništva, naročito u zdravstvenom sustavu.
Ekonomski institut osnovan je 1939. i najstarija je institucija koja se bavi znanstvenoistraživačkim radom u području ekonomije u ovom dijelu Europe.
Uobičajeno je na Institutu u tijeku 20-30 projekata s područja makroekonomije, mikroekonomije, prostorne ekonomije itd.
Ravnatelj Instituta Ivan Teodorović kao važnije projekti koji će uskoro započeti navodi projekt sive ekonomije u Hrvatskoj, fiskalne decentralizacije, te konkurentnosti.
Institut je surađivao sa svim dosadašnjim vladama s nizom istraživanja, Institut daje analitički i teorijski utemeljen argument, a koliki su efekti tih analiza izvan je naše domene, objasnio je Teodorović.
Ekonomski institut je javni institut, sa oko 45-50 posto potrebnih sredstava financira se iz proračuna preko Ministarstva znanosti temeljem projekata trajnog istraživanja, a ostatak se pokriva komercijalnim istraživanjima za ministarstva, lokalne jedinice, poduzeća, i sl.
Dio obilježavanja 65. obljetnice djelovanja Ekonomskog instituta je i zbornik radova "Hrvatska na putu u Europsku uniju", a poklapa se i sa jubilarnim brojevima dviju Institutovih publikacija - stotog broja časopisa Privredna kretanja i ekonomska politika, te petom obljetnicom i 20 brojem Croatian Economic Outlooka.
U 65 godina znanstveno-istraživačkog rada Ekonomski je institut stvorio i respekatabilnu, najveću ekonomsku biblioteku u Hrvatskoj u čijem je fondu oko 50.000 naslova, te gotovo 5.000 radova znanstvenika Instituta.