Francuska je uzvratila i uništila veći dio male zrakoplovne flote te zapadnoafričke države, a zaprijetila je i da će od UN-a zatražiti embargo na oružje i druge sankcije za svoju nekadašnju koloniju.
Dužnosnici Bjelokosne Obale kažu i da je Gbagbo, izabran prije četiri godine na osporavanim izborima, pod snažnim francuskim pritiskom da se povuče s dužnosti.
"To ne dolazi u obzir", rekao je predsjednik nacionalne skupštine Mamadou Koulibaly. "Idemo prema velikom građanskom ratu, prema ustanku kakav dosad u Africi vjerojatno još nije viđen. Ne vidim kako bi (francuski predsjednik Jacques) Chirac mogao trijumfirati".
Gbagbove snage prošli su tjedan izvele trodnevne zračne napade, a vojnici su ušli i u neutralnu tampon-zonu čime je prekršeno 18-mjesečno primirje s pobunjenicima koji drže sjevernu polovicu te zemlje, najvećega svjetskog uzgajivača kakaa.
Na hitnoj subotnjoj sjednici UN-ova Vijeća sigurnosti deset tisuća francuskih i drugih međunarodnih mirovnih snaga dobilo je zeleno svjetlo za "upotrebu svih nužnih sredstava" kako bi prestali sukobi.
Glavni tajnik UN-a Kofi Annan dvaput je telefonirao Gbagbu i od njega tražio prestanak nasilja koje prijeti stabilnosti cijele zapadne Afrike u kojoj je u zadnjih desetak godina nekoliko zemalja bilo zahvaćeno sukobima.