"Jedino na što on (Buttiglione) nikad neće pristati je 'mijenjati principe zbog političke koristi'", ironično piše Republicca.
"Druga stvar koju kandidat za povjerenika nije spreman učiniti, i koju ne spominje u svojem pismu, je dati ostavku. A baš bi to bila jedina časna stvar za njega, za zemlju koju predstavlja, kao i za komisiju koja je zbog njega u opasnosti da dobije crveno svjetlo Europskog parlamenta", kaže se u uvodniku tog dnevnika.
Corriere della Sera vidi u tome "valcer filozofa". "To je Buttiglioneov bal, pantomima najkultiviranijeg i nataštijeg talijanskog političara, neodlučnog između obrane vlastitih zamisli i obrane vlastite fotelje. Zbog toga je spreman na najriskantniju od svih promjena - potvrdni demantij".
"Filozof se našao primoran napisati pismo isprike, iako u privatnim razgovorima ponavlja da nije riječ o odustajanju od svojih zamisli već baš suprotno, o njihovoj bitnoj potvrdi", dodaje list.
List Stampa Buttiglioneove isprike ocjenjuje "zakašnjelima i pomalo ponižavajućima". "Tutorstvo predsjednika komisije i imenovanje "direktora" umanjuju važnost i prestiž na koje svaki povjerenik mora moći računati kako bi dužnost obnašao s vjerodostojnošću koju zahtijeva tako važan položaj", ocjenjuje taj torinski dnevnik.