"Svi imenovani povjerenici ostaju na mjestima koja su im povjerena. Neće biti nove podjele", rekao je novinarima nakon sastanka danski zastupnik Jens Peter Bonde, predsjednik skupine za neovisnost i demokraciju. Barroso je također izjavio kako je "uvjeren" da će, unatoč tomu što ne želi pristati na izmjene, od članova Europskog parlamenta uspjeti dobiti "veliku većinu" glasova za svoj tim, prenio je France presse.
"Uvjeren sam da ćemo dobiti veliku većinu glasova članova Europskog parlamenta", rekao je Barroso na konferenciji za novinare održanoj zajedno s predsjednikom skupštine, španjolskim socijalistom Josepom Borrellom.
Nasljednik Romana Prodija na mjestu predsjednika Komisije također je izjavio da će se "nova Komisija oštro protiviti bilo kakvom obliku diskriminacije utemeljenom na spolnoj orijentaciji, spolu ili vjerskim uvjerenjima", Europske je zastupnike pozvao da se potrude izbjeći veću institucijsku krizu u Europi te je podsjetio na mnoge izazove koji stoje pred EU-om, posebno na ratifikaciju Europskog ustava, izvijestio je Reuters.
Rocco Buttiglione ispričao se budućem predsjedniku Europske komisije zbog kontroverznih izjava o homoseksualnosti i braku te je priznao kako bi se Komisija trebala baviti pitanjima poput ljudskih prava i borbom protiv diskriminacije. "Riječi s emotivnim nabojem poput "grijeha" ne bi se trebale koristiti u političkim debatama. Ni na koji način nisam namjeravao povrijediti bilo čije osjećaje, posebno ne osjećaje žena i homoseksualaca", kaže se među ostalim u Buttiglioneovu pismu.
Skupina socijalističkih eurozastupnika na čelu s predsjednikom Martinom Schulzom odbacila je Barrosovo stajalište te inzistira na izmjeni Buttiglioneova portfelja u budućem sastavu Komisije. Buttiglione je imenovan na mjesto povjerenika za pravosuđe, građanske slobode i sigurnost.
Europski parlament ne može uložiti veto na imenovanje pojedinaca na određene dužnosti, no iduće srijede može glasovanjem donijeti odluku o neprihvaćanju cijelog tima EU-ova izvršnog tijela.