Glasine zasad nisu potvrđene, a pokažu li se točnima, to bi moglo značiti dodatni zaokret zemlje prema politici tvrdolinijaštva i ugroziti proces pomirbe s prodemokratskom oporbom Burme na čelu s dobitnicom Nobelove nagrade za mir Aung San Suu Kyi.
Agencije se pozivaju i na vojne izvore u samoj Burmi koji su rekli da je Nyunt u ponedjeljak stavljen u "kućni pritvor", ali ni za to zasad nema neovisne potvrde.
"Nešto se sigurno događa oko premijera, ali nismo sigurni što. Gradom stalno kruže glasine", rekao je jedan zapadni diplomat u Rangunu.
Vladajuća hunta nedavno je počela čistke vojne obavještajne službe, kojoj je na čelu bio Nyunt, pa bi njegovo uhićenje moglo značiti da je taj proces pri kraju, smatraju analitičari. U međuvremenu je nekoliko vojnih obavještajaca izvedeno pred sud zbog optužbi o korumpiranosti, zbog čega su osuđeni na 20-godišnju zatvorsku kaznu, potvrdili su izvori u glavnom gradu.
Nyuna se smatralo jednim od najmoćnijih burmanskih generala u određivanju vanjske politike, a nedavno je "promaknut" na položaj predsjednika vlade. Poznato je da je godinama u sukobu s vođom vojne hunte generalom Thanom Shweom.
Potvrde li se glasine o Nyuntovom uklanjanju s položaja, to će, zajedno s nedavnim "umirovljenjem" bivšeg ministra vanjskih poslova U Win Aunga, značiti prestanak ionako mlakih napora režima za stjecanjem međunarodnih simpatija i povratak politici izolacionizma koju je Burma provodila od 1962. do 1988. pod nekadašnjim vojnim vođom U Ne Winom, smatraju zapadni analitičari.