FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

"SLUČAJ KURJAK": TUŽITELJSTVA DOBILO NALAZ SLOVENSKIH VJEŠTAKA

ZAGREB, 15. listopada 2004. (Hina) - Rezultati istražnih radnji icjelokupni spis o slučaju navodnih manipulacija jajnim stanicama zašto su osumnjičeni ginekolog Asim Kurjak i još četiri osobe dostavljenje državnom odvjetništvu na odlučivanje, doznaje se danas nazagrebačkom Županijskom sudu.
ZAGREB, 15. listopada 2004. (Hina) - Rezultati istražnih radnji i cjelokupni spis o slučaju navodnih manipulacija jajnim stanicama za što su osumnjičeni ginekolog Asim Kurjak i još četiri osobe dostavljen je državnom odvjetništvu na odlučivanje, doznaje se danas na zagrebačkom Županijskom sudu.

"Spis u kojem je i sudsko-medicinsko vještačenje koje su proveli stručnjaci Medicinskog fakulteta u Ljubljani upućen je 6. listopada tužiteljstvu na odlučivanje", kazala je Hini Mirjana Rigljan, zamjenica šefa istrage na zagrebačkom sudu Zdenka Konjića koji je više od godinu dana vodio istražne radnje. U sklopu tih radnji zatraženo je i dodatno vještačenje u Ljubljani. Prvo vještačenje obavilo je povjerenstvo Ministarstva zdravstva na koje su osumnjičenici imali brojne prigovore.

Konjić danas nije bio dostupan za izjavu, a sutkinja Rigljan je kazala kako nije upoznata s detaljima nalaza slovenskih vještaka.

Zagrebačka općinska državna odvjetnica Vesna Abramović kazala je da je slučaj navodnih manipulacija jajnim stanicama već ranije preuzelo Županijsko državno odvjetništvo u kojem se danas nisu mogle dobiti informacije o nalazu četveročlanog sudsko-medicinskog tima ljubljanskog Medicinskog fakulteta. Iz tog se nalaza, piše današnja Slobodna Dalmacija, može zaključiti da je Kurjak koristio metodu donacije jajnih stanica za postupak koji u Hrvatskoj nije dopušten te da je pritom naplaćivao donirane jajne stanice.

U nalazu slovenskih stručnjaka navodno stoji kako je stručno-medicinski neprihvatljiva manipulacija jajnim stanicama bez pristanka donatorica i pacijentica koje su te stanice primale. U spisu koji je vještačen nema dokumentacije koja bi potvrdila da je Kurjak imao takav pristanak, no slovenski stručnjaci ostavljaju mogućnost da dokumentacija postoji, ali da nije predočena zbog tajnosti podataka.

Po pisanju splitskog dnevnika, slovenski tim nije mogao donijeti definitivan i točan zaključak, među ostalim, i jer pacijentice koje su predmet ispitivanja negiraju trudnoću doniranom stanicom. Vještačenje navodno amnestira ostale osumnjičene liječnike i biologe Kurjakova tima jer se tvrdi da oni u postupku umjetne oplodnje nisu morali znati da rade s doniranim stanicama. Kako piše Slobodna Dalmacija, nalaz vještaka potvrđuje da se donacija jajnih stanica u Hrvatskoj radila bez zakonske regulative.

Kurjakov branitelj Silvije Degen smatra, pak, da je nalaz potvrdio sve ono što su njegov branjenik i ostali osumnjičeni kazali u predistrazi te da je potvrđeno ono što obrana cijelo vrijeme govori, a to je da u Hrvatskoj nema zakona niti podzakonskih propisa koji uređuju tu problematiku.

"Za ono što po zakonu nije kazneno djelo ne može se nekoga kazneno goniti", kazao je Hini Degen. On smatra da Kurjak i ostali nisu počinili kazneno djelo nedozvoljenog presađivanja dijelova ljudskog tijela za koje ih se tereti, jer "jajna stanica nije ljudski organ, već samo dio ljudskog tijela, kao primjerice nokat".

Degen tvrdi i da je vještačenje u potpunosti negiralo nalaz povjerenstva Ministarstva zdravstva koje je zaključilo da su Kurjak i njegov tim u sedam slučajeva učinili medicinski neopravdane i nelegalizirane izvantjelesne oplodnje doniranim jajnim stanicama.

Govoreći o nepostojanju dokumentacije koja potvrđuje da je Kurjak imao pristanak dobnatorica i pacijentica, Degen kaže kako je riječ o podacima koji su medicinska tajna.

"Tužiteljstvo će nakon provedenih istražnih radnji morati odustati od daljnjeg kaznenog progona jer nema nikakvog dokaza da je moj klijent počinio kazneno djelo", zaključio je Degen.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙