Janša je na konferenciji za novinare iznio podatke po kojima je na izborima 366 tisuća glasova pripalo SDS-u i Bajukovoj stranci, dok su tri stranke u koaliciji premijera Antona Ropa dobile 355.600, dakle oko 11.000 glasova manje.
Naša je pobjeda još uvjerljivija ako se našoj Koaliciji pribroje i glasovi Slovenske pučke stranke, jer smo u tom slučaju dobili 432.000 glasova, rekao je Janša.
Janša je rekao da po njihovim izračunima Demokratska stranka umirovljenika (DESUS) nije ušla u parlament i prešla izborni prag jer kontrolno prebrojavanje na 60 birališta pokazuje da je osvojila 3.8 posto glasova.
"U svakom slučaju, riječ je o vrlo tijesnom rezultatu pa će vjerojatno biti potrebno i službeno ponovno prebrojavanje glasova", rekao je Janša.
Izlazak 60 posto birača na birališta, što su neki ocijenili velikom izbornom apstinencijom, Janša je ocijenio vrlo dobrim odazivom birača s obzirom da je na izbore za Europski parlament u svibnju izborna participacija bila samo 28 posto.
Janša je ocijenio da je u sadašnjoj situaciji teško govoriti o poslijeizbornim koalicijama nakon izbora ukoliko postane mandatar, uz ostalo i zbog toga što još nije razgovarao s predsjednikom države Janezom Drnovšekom.
Janša je naglasio da je otvoren za razgovore sa svim strankama o uključivanju u buduću koaliciju, ali samo onih koje su spremne raditi za opće dobro i na provedbi nove politike. Isto je odgovorio i na pitanje bi li u svoju Koaliciju uključio Nacionalnu stranku Zmage Jelinčića.
Janša je također kritizirao ponašanje Gospodarske komore Slovenije koju je optužio da je blokirala pregovore o novom Kolektivnom ugovoru za novinare, te tako izazvala novinarski štrajk.