Članovi UN-ova odbora hrvatskom su izaslanstvu, sastavljenom od predstavnika više ministarstava, Državnog odvjetništva i Ureda pravobraniteljice za djecu, postavili preko stotinu pitanja zanimajući se za osnovno i srednje obrazovanje djece, njihovu socijalnu i zdravstvenu skrb, zakonodavna rješenja, a posebno za rad Ureda pravobraniteljice.
"Hrvatska je u svoje zakonodavstvo ugradila sve najvažnije međunarodne dokumente i konvencije koje se odnose na prava djece, te je u tom području od 1996. do danas napravila golemi napredak", istaknuo je Žganec na konferenciji za novinare.
Dodao je kako su se kritike UN-ova odbora, koji informacije prima i putem nevladinih udruga, odnosile na konkretne slučajeve nasilja nad djecom u pojedinim ustanovama te zaštitu djece žrtava rata.
Državni tajnik za osnovno obrazovanje Nevio Šetić rekao je kako se veliki dio pitanja odnosio na obrazovanje Roma, u čemu je došlo do velikog napretka, te uvođenju različitih programa obrazovanja poput Waldorfske pedagogije, no nije bilo govora o slučaju Waldorfske škole u Zagrebu.
Pravobraniteljica za djecu Ljubica Matijević-Vrsaljko ustvrdila je da Hrvatska ima gotovo savršeno zakonodavstvo, koje treba provesti u praksu.
Hrvatska ima više od godine dana vremena za preustroj i osnivanje obiteljskih sudova koji će preuzeti poslove centara za socijalnu skrb i rješavati sva pitanja vezana uz skrbi o djeci.
Među prioritete, rečeno je, spada i deinstitucionalizacija smještaja djece u ustanove te integracija djece s teškoćama u razvoju u redovite obrazovne programe.