Analitičari Raiffeisenbank (RBA) naglašavaju da je početkom tjedna zbog postizanja potrebnih prosjeka održavanja na računima banaka na tržištu smanjena potražnja i povećana ponuda kunskih sredstava, pa su kamatne stope na najkratkoročnije i najlikvidnije pozajmice pale na najniže razine od sredine lipnja.
No, s početkom novog razdoblja održavanja obvezne pričuve kamatne stope su se popele na razine iznad 9 posto s obzirom na ponovnu potrebu postizanja prosjeka održavanja. Stoga, dugoročne kamatne stope poput tromjesečnog ZIBOR-a nisu bilježili bitniju promjenu, već su ostale na razinama između 8 i 8,5 posto.
Tijekom posljednjih dana znatno su povećani prometi na novčanom tržištu s obzirom na poboljšanje likvidnosti i ponude uz prisutnu visoku potražnju koja je privremeno oslabila tek početkom ovog tjedna. U nekoliko je navrata ukupni dnevni promet bio na razini od ili blizu milijardu kuna, navodi se u analizi RBA.
Dobra likvidnost početkom tjedna rezultirala je izdašnom aukcijom trezorskih zapisa Ministarstva financija, te je, prvi put od kraja lipnja, ostvaren veći upis trezorskih zapisa od planiranog iznosa i dospjeća zapisa, a i potražnja je bila najviša od lipnja. Stoga je ukupni upis povećan za 100,6 milijuna kuna. Dobar rezultat aukcije treba zahvaliti i povoljnim kamatnim stopama, koje su iako ispod trenutnih kamatnih stopa na tržištu novca, na najvišim razinama tijekom ove godine, navode analitičari.
Kamatna stopa na jednogodišnje je zapise na razini od 7 posto, na šestomjesečne zapise na 6,7 posto, a na tromjesečne zapise na razini od 5 posto. Ukupni upis trezorskih zapisa je na razini od 6,64 milijarde kuna.
Tečaj kune je trenutno i dalje na razinama od 7,38 do 7,39 kuna za euro s manjim oscilacijama. S jedne strane na kunu djeluju potražnja za kunama i visoke kamatne stope kao aprecijacijski faktori (i uoči novog izdanja državne obveznice), a s druge strane snažna korporativna potražnja za devizama kao deprecijacijski faktor, navodi se u analizi RBA.