Die Tageszeitung/Berlin - Carla del Ponte napravila je ozbiljne greške u pripremi suđenja Slobodanu Miloševiću
Glavna tužiteljica ICTY-ja Carla del Ponte napravila je ozbiljne greške u pripremi suđenja Slobodanu Miloševiću, ustvrdio je u razgovoru za berlinski Die Tageszeitung Chris Stephen, autor knjige "Sudnji dan" o suđenju bivšem srpskom predsjedniku i novinar koji je izvješćivao za londonski list The Guardian o ratovima u BiH i Kosovu.
Dok su dokazi prikupljeni za ratne zločine na Kosovu "vrlo dobri", Carla del Ponte nije se trebala upuštati u podizanje optužnice protiv Slobodana Miloševića i za ratne zločine u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, tvrdi Stephen, oslanjajući se pritom na vlastita istraživanja.
Tužiteljstvo ima problema s dokazivanjem lanca zapovijedanja u vezi s genocidom u Bosni, pojašnjava on u razgovoru za berlinski list, napominjući da je Milošević "individualno izdavao zapovijedi pojedinim osobama koje većinom ne nastupaju kao svjedoci".
"Time ne osporavam Miloševićeve zločine u spomenute dvije zemlje, samo kažem da se optužnica nalazi na nesigurnom terenu kada je riječ o iznošenju dokaza. Ako je počinjeno stotinu zločina, za presudu o njegovoj krivnji bilo bi dovoljno dokazati da su počinjena tri. Del Ponte pak želi dokazati svih stotinu a to neće uspjeti. Time postaje upitna čitava procedura", upozorava Stephen.
Milošević ima pravo na samoobranu i sud se zapravo našao u škripcu - bude li se optuženi i dalje mogao sam braniti, iskoristit će svih 150 dana, koji su mu na raspolaganju, i nametnuti sudu svoju strategiju, što podrazumijeva otezanje postupka, naglašava Stephen za TAZ.
Ako mu pak ICTY dodijeli odvjetnika, Milošević će učiniti sve kako bi ga blokirao a ne bude li branitelj mogao normalno obavljati svoju zadaću, steći će se dojam da je postupak neregularan, tumači Stephen.
Ta opasnost prijeti posebno ako se ne uspije dokazati genocid u Bosni i Hrvatskoj, što bi moglo upropastiti cijelo suđenje i preokrenuti ga u propagandni uspjeh optuženog, ističe on za berlinski TAZ.
La Repubblica/Rim - Miloševićeva teorija zavjere
Slobodan Milošević iznoseći svoju obranu pred Međunarodnim sudom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji ni ne pokušava osporiti 66 točaka optužnice već svoju obranu temelji na povijesnom prikazu teorije navodne zavjere protiv Srba, no kada se osvrće na devedesete godine postaje "konkretan i govori točne stvari, ili barem one koje izgledaju vjerojatne", piše Guido Rampoldi u rimskoj La Repubblici.
Milošević tako, po Rampoldiju, nije u krivu kada tvrdi da su Njemačka i Vatikan odigrali "žalosnu ulogu u raspadu bivše Jugoslavije". Miloševića je možda teško pratiti kada govori o vatikansko-njemačkom savezu stvorenom u 19. stoljeću sa ciljem da se ukloni Srbija, no "činjenica je da su 1990. njemačka diplomacija i hrvatski lobby u Vatikanu imali odlučujuću ulogu u poticanju EEZ-a da prizna neovisnost Slovenije i Hrvatske, i tako potvrdi smrt Jugoslavije", drži Rampoldi.
Uloga Vatikana i Njemačke, međutim, samo je dio istine, nastavlja Rampoldi i napominje kako bi se slušajući Miloševića moglo povjerovati da je "velika Srbija" samo mit koji je izmislila protujugoslavenska propaganda, "a ne ideologija prilično draga njegovim biračima, smrtonosni otrov za federaciju".
Sud u Haagu do sada ima izvanredne zasluge za to što je u pravnom obliku dokazao "istinu koja je bila očita svima koji su je htjeli shvatiti: srpske paravojne milicije, službeno 'spontane' formacije i takvima dugo vremena smatrane na zapadu, u stvarnosti su bile organizirane, financirane i vođene, barem u početku, iz Beograda (isto vrijedi i za Zagreb i hrvatske milicije)", piše Rampoldi i ocjenjuje kako, s obzirom na to da su tu činjenicu u sudskim raspravama već potvrdili i bivši dužnosnici Srba, Milošević gubi proces barem po pitanju većeg broja točaka optužnice.
Rampoldi napominje da, ukoliko sud Miloševića proglasi krivim i za najteže optužbe, odnosno zločine protiv čovječnosti, uz Miloševića bila bi okaljana i njegova nacija te bi Europski sud mogao Beograd osuditi da bosanske muslimane obešteti milijardama dolara. Opasnost da se to dogodi toliko je konkretna da u Beogradu, pri vrhu srpske vlasti, cijeli jedan ured radi kako bi Miloševiću pomogao da se obrani, te je tako pripremljen i popis od tisuću svjedoka koje je Milošević predložio sudu, objašnjava Rampoldi i nastavlja: "Među tisuću svjedoka nalaze se i dva Talijana, časnici ili bivši časnici oružanih snaga koji bi htjeli dati iskaz o onome što se događalo u Hrvatskoj: vjerojatno o okrutnostima koje su počinili pripadnici hrvatskih milicija protiv srpskog stanovništva, što su događaji koje su u izvješćima europskim vladama, pisanim u Zagrebu, promatrači iz EEZ-a često prešućivali". Rampoldi navodi i kako je Milošević navodno zatražio da se svjedoci iz Italije saslušaju bez prisustva javnosti kako bi njihov identitet ostao tajan i kako bi se otklonila mogućnost da budu izloženi riziku odmazde.
Der Standard/Beč - Studenti iz Hrvatske morat će plaćati pristojbu za studij na austrijskim sveučilištima
Oko 19 tisuća od ukupno 40 tisuća studenata iz inozemstva koji studiraju na austrijskim sveučilištima morat će plaćati studijske pristojbe za zimski semestar, prenosi bečki Der Standard procjene austrijskog Udruženja studenata (Oesterreichische HochschuelerInnenschaft - OEH).
Studenti iz Bosne, Bugarske, Hrvatske, Srbije, Turske, Bjelorusije i Albanije bili su dosad oslobođeni plaćanja studijske pristojbe, što će se sada promijeniti, a mišljenja o uzrocima te promjene uvelike se razilaze, napominje bečki list.
OEH tvrdi da je austrijsko ministarstvo obrazovanja jednostrano razvrgnulo bilateralne sporazume na temelju kojih su studenti iz neindustrijskih zemalja bili oslobođeni plaćanja pristojbe za studij za austrijskim sveučilištima, prenosi Der Standard.
Ministarstvo pak odbacuje takve tvrdnje: "To nije točno", ističe šef odjela za znanost, istraživanje i kulturu u ministarstvu obrazovanja Sigurd Hoellinger i dodaje: "To su oduvijek bile jednostrane austrijske odredbe. Zakon je bio takav ali je ta odredba sada izbačena", prenosi bečki list njegove riječi.
"Neke od tih odredbi usvojene su prije 30 godina", naglašava Hoellinger, podsjećajući da su u međuvremenu u spomenutim zemljama nastupile "značajne promjene". Odredbe su zaista ukinute jednostrano ali su takve i bile, navodi Der Standard njegovo objašnjenje.
Nakon proširenja EU-a još je jedna skupina studenata iz inozemstva prisiljena plaćati pristojbu za studij na austrijskim sveučilištima, dodaje list, napominjući da je riječ o studentima iz novih članica EU-a, koji su time izjednačeni s onima iz "starih" članica.
Politika/Beograd - SCG zakinut za carine na mobitele prokrijumčarene iz Hrvatske i Mađarske
U prošlih godinu dana Srbija i Crna Gora ostala je bez četiri milijuna eura carine na 225 tisuća mobilnih aparata koji su prokrijumčareni i prodani na crno, prenosi neslužbene podatke beogradska "Politika".
Mobilni operateri u SCG-u Mobtel i Telekom registrirali su u proteklih godinu dana između 7000 i 800 tisuća novih korisnika, a u istom je razdoblju u Srbiju uvezeno oko 300 tisuća mobilnih telefona od kojih je po nekim procjenama - u nedostatku službenih izvora - samo 15 posto plasirano legalnom trgovinom, navodi list.
Najveći dio nelegalnih mobitela stiže u SCG oko Nove godine jer operateri u Hrvatskoj i Mađarskoj tada po vrlo povoljnim cijenama rasprodaju aparate koje nisu uspjeli prodati u vrijeme povoljnih božićnih popusta i posebnih paket-ponuda, prenosi "Politika" tvrdnje "poznavatelja tržišta".
Iako Srbija ne proizvodi mobilne telefone, carinska stopa na uvoz mobitela "nerealno je visoka" i iznosi 15,5 posto, dok su zemlje u susjedstvu uskladile carine s europskim standardima i svele ih na samo pet do šest posto, prenosi list upozorenje zastupnika nekih proizvođača mobilnih telefona.