Odmah po dolasku u moskovsku zračnu luku, Putin je održao savjetovanje s visokim ruskim dužnosnicima, među kojima s čelnikom ministarstva unutarnjih poslova Rašidom Nurgalijevom, glavnim tužiteljem Ruske Federacije Vladimirom Ustinovom i direktorom FSB-a Nikolajem Patruševim. Oni su izvijestili predsjednika o poduzetim mjerama za okončanje krize u školi u gradu Beslanu.
Još za vrijeme leta, Putin je telefonski razgovarao s predsjednikom Sjeverne Osetije Aleksandrom Dzasohovim, koji ga je izvijestio o trenutačnoj situaciji.
Nurgalijev i Patrušev otputovali su u Sjevernu Osetiju odmah nakon razgovora s Putinom kako bi preuzeli "pod svoju kontrolu sve mjere koje se poduzimaju za oslobađanje talaca", izjavio je glasnogovornik regionalnog MUP-a Ismelj Šaov.
Prema posljednjim podacima, kako javlja agencija Itar-Tass, teroristi traže da ruska vojska napusti Čečeniju. Osim toga inzistiraju na oslobađanju terorista koji su uhićeni nakon napada na državne objekte u Ingušetiji u noći s 21. na 22. lipnja ove godine.
Muftija Sjeverne Osetije Ruslan Valgasov ušao je u školu kako bi "pokušao razgovarati s otmičarima", rečeno je u kriznom stožeru, a prenosi Itar-Tass. Međutim, otmičari su odbili s njim razgovarati.
Teroristi su navodno spremni voditi pregovore o oslobađanju talaca samo s predsjednikom Sjeverne Osetije Dzasohovim, predsjednikom Ingušetije Muratom Zjazikovom i poznatim ruskim pedijatrom Leonidom Rošaljom, koji je posredovao prilikom talačke krize u moskovskom kazalištu u listopadu 2002.
I dalje su proturječna izvješća o broju talaca: ranije je bilo priopćeno da teroristi drže 400 ljudi, od kojih 200 djece, a sada se govori o brojci od ukupno 250 ljudi.
UNICEF je pozvao teroriste da hitno oslobode svu djecu. U priopćenju se izražava nada da će "taoci biti oslobođeni bez primjene sile i da će kriza biti riješena mirnim putem".
"Tragično je što se dan nade i optimizma pretvorio u noćnu moru", navodi se u priopćenju koje je potpisao predstavnik UNICEF-a u Rusiji. Prvoga rujna tradicionalno počinje nova školska godina u Rusiji.
Reagirao je i predsjednik Parlamentarne skupštine Vijeća Europe Peter Schieder koji je ponudio svoju pomoć u nalaženju "mirnog rješenja" krize i zatražio od otmičara da "hitno oslobode sve taoce. Takvim se činom ništa ne postiže i ništa ga ne može opravdati", poručio je otmičarima.
Njemački kancelar Gerhard Schroeder poslao je telegram potpore ruskom narodu i Putinu.
U međuvremenu je transportni zrakoplov Iljušin 76 s liječnicima, spasilačkim ekipama i opremom potrebnom za takvu vrstu kriznih stanja poletio u srijedu poslijepodne iz moskovske zračne luke Domodjedovo za Sjevernu Osetiju gdje bi trebao stići za oko dva sata.
Naoružani napadači, od kojih neki opasani pojasevima s eksplozivom, zauzeli su u srijedu ujutro školu u gradu Beslanu odmah nakon što je počela priredba kojom se obilježava početak nove školske godine, navodi se u medijskim izvješćima.
Taj je napad uslijedio dan nakon što je bombaš samoubojica u Moskvi ubio deset ljudi.
Čini se da su oba napada djelo čečenskih pobunjenika ili njihovih simpatizera.
Prije samo tjedan dana, dva ruska zrakoplova gotovo istodobno su se srušila i pritom je poginulo 90 ljudi. Budući da su u ostacima zrakoplova otkriveni tragovi eksplozivnog sredstva heksogena, vlasti su rušenje zrakoplova pripisali teroristima.
"Nama je u biti proglašen rat u kojem je neprijatelj nevidljiv i nema fronte", izjavio je ruski ministar obrane Sergej Ivanov, a prenio je Interfax. On je dao tu izjavu prije nego što je zauzeta škola u Beslanu.
Napad na školu posljednji je u nizu napada koji su zaprepastili Ruse i stvorili poteškoće vladi predsjednika Vladimira Putina, koji je došao na vlast 2000. s obećanjem da će stati na kraj čečenskim pobunjenicima, ali dosad to nije uspio ostvariti.