Hrvatska je vlada prošlog tjedna donijela odluku o uklanjanju spomen ploče Mili Budaku, ministru prosvjete u ustaškoj vladi koja je tijekom Drugog svjetskog rata bila saveznica nacista, i uklanjanju spomenika Juri Francetiću, zapovjedniku i osnivaču ustaške Crne legije, navodi list i dodaje kako je Budak bio potpisnik rasnih zakona po kojima je ustaški režim pogubio tisuće Židova, Srba i Roma.
Spomen ploču Mili Budaku platila je skupina hrvatskih useljenika, uglavnom tvrdolinijaša koji su po završetku Drugog svjetskog rata pobjegli u Australiju i Kanadu, piše list i napominje kako je postavljanje spomen-ploče izazvalo kritike od strane vlade, skupina za zaštitu ljudskih prava i Katoličke crkve.
"Ustaško razdoblje drugdje se smatra crnom mrljom u hrvatskoj povijesti, no mali broj Hrvata vidi sramotu u potpori njihove zemlje Hitleru", nastavlja list i dodaje kako je nekoliko mještana Lovinca plakalo dok je policija uklanjala spomen-ploču. "Nacionalistička vlada koja je vladala zemljom od neovisnosti do 2000. godine često je bilo optuživana za rehabilitaciju ustaša i vraćanje nekih njihovih simbola. Hrvatska se, međutim, priprema za razgovora sljedeće godine o pristupanju Europskoj uniji i želi dokazati da poštuje ljudska prava i demokraciju u skladu s kriterijama koje postavlja Bruxelles", zaključuje londonski list.