Drašković želi odvojiti pravo žrtava na materijalnu naknadu od sudskih procesa koji se vode u Haagu, piše list, a predstavljanjem ovog prijedloga Drašković je nastavio s jakom diplomatskom ofenzivom čelnika državne zajednice SCG-a o nužnosti povlačenja svih tužbi između zemalja nastalih raspadom bivše Jugoslavije. "Očigledno je da su čelnici SCG-a svjesni da njihovi odvjetnički timovi mogu osporiti argumente suprotnih strana pa, na mala vrata, predlažu vansudsku nagodbu, jer Draškovićeva ideja nije ništa drugo nego prijedlog da se ratna odšteta plati, no pod nazivom odštete žrtvama rata", piše list.
Ako bi Međunarodni sud u Haagu presudio da su Srbija i Crna Gora počinile agresiju na BiH, građani SCG-a će nekoliko sljedećih desetljeća plaćati ratnu odštetu te je "sigurno puno bezbolnije, a i jeftinije, osnivanje zaklade za odštetu ratnih žrtava, a tako bi Drašković uštedio dosta novaca i prikupio bodove kod međunarodne zajednice kao osoba koja vjeruje u mir i želi pridonijeti pomirenju u regiji", tumači komentator lista.
Bosanskohercegovačke vlasti na ovaj prijedlog nisu reagirale, posebno iz bošnjačkog dijela, a šutnja može značiti prihvaćanje ideje i rješavanje tog pitanja vansudskim putem, nastavlja list. Nejasna je šutnja zaštitnika bošnjačkih interesa u BiH Sulejmana Tihića koji je najžešći pobornik ideje o tužbi, dok srpski član predsjedništva BiH Borislav Paravac naravno podupire Draškovićevu ideju, piše list.
Tužba BiH protiv SCG-a godinama je kamen spoticanja u BiH jer srpski je predstavnici ne podupiru, a bosanski od nje ne odustaju, piše list i dodaje da će prešutnim prihvaćanjem Draškovićeve ideje "svi narodni dušebrižnici u BiH biti na dobitku, Srbi jer bi u slučaju vansudske nagodbe tužba bila povučena, a Bošnjaci jer bi dobili materijalnu naknadu za koju mnogi tvrde da je neizravno priznanje SCG-a da su u Bosni počinili agresiju i genocid".