FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: "NEZAVISNE NOVINE" O MASOVNOJ GROBNICI U SIJEKOVCU

ZAGREB, 11. kolovoza 2004. (Hina) - Nakon dva tjedna iskapanja izmasovne grobnice u Sijekovcu kraj Broda pronađeno je među ostacima 58žrtava i 18-ero dječjih, potvrdila je sutkinja zeničko-dobojskogkantonalnog suda i članica tima Povjerenstva federacije BiH EnisaAdrović i ocijenila da je "najvjerojatnije riječ o srpskim civilima",prenose banjolučke "Nezavisne novine".
ZAGREB, 11. kolovoza 2004. (Hina) - Nakon dva tjedna iskapanja iz masovne grobnice u Sijekovcu kraj Broda pronađeno je među ostacima 58 žrtava i 18-ero dječjih, potvrdila je sutkinja zeničko-dobojskog kantonalnog suda i članica tima Povjerenstva federacije BiH Enisa Adrović i ocijenila da je "najvjerojatnije riječ o srpskim civilima", prenose banjolučke "Nezavisne novine".

Federalnom povjerenstvu prepušten je ovaj lokalitet, jer je "prvobitna sumnja bila da je u okviru ovog muslimanskog groblja, gdje se nalazi i grobnica, zakopan i manji broj bošnjačkih žrtava, no broj iskopanih tijela pokazuje da se najvjerojatnije radi o srpskim civilima", rekla je Adrovićeva, prenosi list.

Dobojski okružni tužitelj Slavko Krulj koji nadzire ekshumaciju pretpostavlja da su dječja tijela porijeklom iz Vukovara "jer djecu iz ove grobnice ne potražuje ni Ured za traženje nestalih Republike srpske, kao ni Povjerenstvo BiH", prenosi list. "Tijekom 1992. nestala su srpska djeca iz vukovarske bolnice, a prema podacima Dokumentacijsko-informacijskog centra Veritas traži se dvadeset i dvoje djece iz Vukovara koja su nestala te godine. U razdoblju nastajanja ove grobnice od ožujka do listopada 1992. područje su Sijekovca kontrolirale oružane snage Republike Hrvatske, tako da je to još jedan od dokaza", kaže Krulj, prenosi list.

Tužitelj Krulj pretpostavlja da su srpske žrtve dovezene skelom iz Vukovara, no dodaje da će ipak, izravan dokaz pokazati DNK, odnosno vještačenje uzoraka kostiju i krvi članova obitelji koji traže svoje najbliže, piše list. Predstavnici Povjerenstva za nestale SCG-a, kao ni Hrvatske, ne prisustvuju ekshumaciji u Sijekovcu čak ni kao promatrači, napominje se u prilogu lista.

Banjolučki list prenosi i izjavu predsjednika Povjerenstva Vijeća ministara SCG-a za nestale, Gvozdena Gagića koji je, premda u Uredu za traženje nestalih RS-a kažu da je izvjesno da su to posmrtni ostaci djece stradale u Vukovaru, za beogradsku postaju B92 napomenuo da je, prema raspoloživim podacima, u posljednjem ratu na području Hrvatske ukupno nestalo 26-ero djece srpske nacionalnosti i to u razdoblju od 1991. do 1995.

"Analiza DNK, odnosno identifikacija djece, s obzirom na to da drugih elemenata za identifikaciju neće biti, potvrdit će lokaciju, a zatim će to biti predmet šire pretrage i rješavanja slučajeva. Za sada ne možemo tvrditi da je riječ o jednom događaju ili skupini događaja na nekom užem lokalitetu u kraćem vremenskom razdoblju, jer nemamo takvih nestanaka na području bivše Jugoslavije", prenosi banjolučki list Gagićevu izjavu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙