ZAGREB - Na današnju proslavu blagdana Velike Gospe ili Uznesenja Marijina, 15. kolovoza, u marijanskim svetištima diljem Hrvatske očekuju se mnogobrojni vjernici i hodočasnici. Blagdanom Uznesenja Blažene Djevice Marije kršćani slave tajnu završetka Marijina života. Marija je, po kršćanskom vjerovanju, dušom i tijelom uznesena na nebo, te ju je Bog, kao Bogorodicu i zbog njene uloge u djelu spasenja, uveo u slavu uskrslog Isusa Krista. U povijesti hrvatskoga naroda Isusova majka, Blažena Djevica Marija, imala je iznimno važnu ulogu te odatle njegova privrženost Mariji, koju se često naziva Kraljicom Hrvata.
Kardinal Josip Bozanić na svetkovinu Velike Gospe predvodit će svečano misno slavlje u 11 sati u svetištu Majke Božje Bistričke. U svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske u Sinju središnje blagdansko misno slavlje, koje počinje procesijom u 9,30 sati gradskim ulicama, predvodit će u 1 sati splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić. Hodočasničku procesiju i središnje euharistijsko slavlje u sklopu proslave Vele Gospe u Svetištu Majke Božje na Trsatu, predvodit će riječki nadbiskup i metropolit mons. Ivan Devčić u 18,30 sati. Tijekom jutra svakog punog sata bit će održane svete mise, a misa za hodočasnike, kojih se očekuje nekoliko tisuća, predviđena je u 10 sati. Zadarski nadbiskup Ivan Prenđa u 19 sati predvodit će misno slavlje u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije na Belafuži. U svetištu Gospe od Utočišta u Aljmašu, misu će u 10 sati predvoditi đakovački i srijemski biskup Marin Srakić. Prvi put rijeci hodočasnika aljmaškoj Gospi od Utočišta pridružit će se stopostotni invalidi iz Osijeka, Vinkovaca, Slavonskoga Broda i Siska. U središnjemu marijanskom svetištu gospićko-senjske biskupije u Krasnom u 11 sati misno će slavlje predvoditi biskup Mile Bogović.
Najstariji očuvani Marijin lik u umjetnosti u Hrvata pronađen je u ruševini crkve u Biskupiji kod Knina, koju je u 11. stoljeću podigao kralj Zvonimir. Na poziv hrvatskih biskupa - u povodu proslave 13 stoljeća kršćanstva u Hrvata i 1000. obljetnice prvoga hrvatskog marijanskog svetišta Gospe od Otoka u Solinu - godine 1976. od vjerničkih darova način je odljev od srebra i zlata - Gospin lik iz Zvonimirove bazilike, nazvan Gospom Velikoga Hrvatskog Zavjeta. Odljev je simbol hrvatske povijesti, vjere i narodnog zajedništva, a izložen je na štovanje u solinskome svetištu.
OPATIJA - Udruga hrvatskih restoratera i vinara predložila je Hrvatskom saboru hitne izmjene nedavno donesenog Zakona o cestovnom prometu kojima bi se povećalo toleriranje alkohola u krvi sa sadašnjih 0,0 do granice 0,8 promila. Udruga u prijedlogu, kojeg potpisuje predsjednik Siniša Križanec, navodi da svoje argumente temelje "u izjavi 3600 vlasnika restorana i oko 100.000 zaposlenih djelatnika, kao i 50 vinara u Hrvatskoj te u podršci 200.000 dnevnih gostiju". "Zakon koji ne tolerira ni promil alkohola u krvi vozača nije korektan prema ekonomskom imperativu receptivno turističke države. Nije logičan sa medicinskog stajališta, jer zabranjuje konzumiranje i određenih vrsti voća, začinjenih salata, bombona, ali i prijeko zdravstveno potrebne dnevne čaše vina. Milijun ljudi dnevno popije po 0,03 zbog cirkulacije, te su ovisni o toj navici", navodi Udruga. Također je iznjela računicu po kojoj - ako 500 tisuća osoba domicila-vozača, uz 100 tisuća turista, dnevno popije čašu vina koja prosječno košta 20 kuna - ostvaruje se promet od 12 milijuna kuna. To znači da država dnevno zarađuje na tom prometu 7,2 milijuna kuna ili 2,62 milijarde kuna godišnje, navode u Udruzi hrvatskih restoratera i vinara.
ZAGREB - Povjerenstvo Zapovjedništva kopnene vojske utvrdilo je da nije bilo propusta u organizaciji i mjerama sigurnosti prilikom vježbe topničkog gađanja na slunjskom poligonu, u kojoj je početkom tjedna teže ozlijeđen ročnik Slaven Benčić, doznaje se sinoć od zamjenika načelnika Službe za informiranje Ministarstva obrane RH (MORH) Petra Ćavara. Naglasio je kako je utvrđeno da nesreću nije skrivilo ni nepropisno rukovanje oružjem, upozoravajući da se "kod topova tog kalibra, iako iznimno rijetko, dogodi da se barutno punjenje aktivira prije zabravljenja zatvarača". Osamnaestogodišnjeg Benčića prilikom vježbe topničkog gađanja na poligonu u Slunju ozlijedila je čahura 100-milimetarskog topa T-12, koja je iz umetnute cijevi izletjela unatrag, kad se iznenadno aktiviralo barutno punjenje. Ozlijeđene su mu obje šake, zadobio je opekline po licu i vratu, a barutni prah izazvao je i povrede očiju. Ročnik Benčić je odmah prevezen na traumatološki odjel Opće bolnice u Karlovcu, gdje je istoga popodneva operiran. Odmah su obaviješteni i roditelji, pa mu je otac već u ponedjeljak poslijepodne bio uz njega u bolnici, kazao je Ćavar, opovrgavajući tvrdnje nekih medija da je MORH roditeljima zatajio pravu težinu ozljeda. Dodao je kako je u kontaktu s liječnicima doznao da ne očekuju da će nesreća imati trajne posljedice po zdravlje Slavena Benčića.
PUČIŠĆA - U organizaciji Hrvatske matice iseljenika i Posudionice i radionice narodnih nošnji iz Zagreba, jučer je u Pučišćima na Braču završena Radionica hrvatskih narodnih nošnji i tradicijskih tekstilnih vještina, izvijestila je Hrvatska matica iseljenika. Taj ljetni projekt Hrvatske matice iseljenika, koji se održava drugi put, okupio je oko 40 polaznika iz Austrije, Njemačke i SAD-a, te Vojvodine, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Riječ je o Hrvatima koji žive izvan domovine i s ljubavlju čuvaju hrvatske narodne običaje kao važan dio svojeg identiteta. Za 14 dana, koliko je je trajala Radionica, stekli su nova znanja koja će prenijeti na hrvatska folklorna društva i skupine u zemljama iz kojih dolaze. Polaznike Radionice posjetili su ministar kulture Božo Biškupić i ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Nikola Jelinčić. "Oduševljen sam onim što sam vidio, posebice velikim brojem polaznika, Hrvata koji žive izvan domovine i koji se bave velikim i važnim poslom - očuvanjem hrvatske tradicije i narodnoga blaga. Ova je Radionica izvrstan projekt koji Ministarstvo kulture uvelike podržava jer - osim što povezuje Hrvate diljem svijeta - oživljava neke već davno zaboravljene tradicijske tekstilne vještine", rekao je ministar Biškupić.
SPLIT - Dodjelom nagrada "Judita" i "Peristil" i gala koncertom sinoć je u Galeriji Meštrović u Splitu završeno jubilarno 50. Splitsko ljeto, na kome je tijekom 32 festivalska dana izvedeno 50 dramskih, opernih, koncertnih i plesnih predstava, od kojih pet premijerno. Nagradu "Judita", koju dodjeljuje "Slobodna Dalmacija", za dramski dio programa dobila je glumica Zoja Odak, za naslovnu ulogu Antigone - kraljice u Tebi, Tonča Petrasova Marovića. "Judita" za glazbeni program dodijeljena je dirigentu Ivanu Repušiću, za ravnanje Verdijevom operom "Nabucco" na Peristilu. Nagradu "Peristil", "Jutarnjeg lista", dobila je predstava "Antigona, kraljica u Tebi ", a "Peristil" za glazbeni dio programa dobila je baletna predstava "SCREEN SAVER", izraelskog koreografa Rami Beera. Prije dodjele nagrada ravnatelj Splitskog ljeta i ravnatelj HNK Split Milan Štrljić, te umjetnički ravnatelj splitskoga HNK-a i glavni urednik monografije Petar Selem predstavili su novoizišlu monografija "50 Splitskih ljeta". Na kraju je izveden svečani gala koncert, a ove godine čast da zatvori festival pripala je zboru i orkestru splitskog Hrvatskog narodnog kazališta (HNK), pod ravnanjem maestra Harija Zlodre.
OSIJEK - Predsjednik Uprave osječke Tvornice šećera Zvonimir Krnjaković najavio je jučer tužbu protiv TV Federacije BiH zbog objavljene vijesti na toj televizijskoj postaji da je šećer krijumčaren iz BiH preko Hrvatske u Europsku uniju prepakiran u osječkoj šećerani. "Vijest sam čuo u subotu i zaprepašten sam. To su gluposti i bezobraština", izjavio je Krnjaković i dodao kako osječka Tvornica šećera nikada nije uvozila tuđi šećer, a kamoli ga prepakirala za EU, te da će ta vijest učiniti veliku štetu osječkoj tvornici. "Osim mene, šokirani su svi u osječkoj šećerani. To je velik poslovni udarac", izjavio je dodajući da ta teška optužba može imati dalekosežne posljedice za cijelu zemlju. Napomenuo je da će tražiti pomoć ovlaštenih državnih i međunarodnih institucija. Dugogodišnji direktor i predsjednik Uprave osječke Tvornice šećera Miroslav Kos, koji je te dužnosti obnašao od 1990. do 2002., a i sada radi u toj tvornici, komentirajući objavljenu vijest, rekao je kako treba vrlo brzo reagirati i vidjeti tko pokušava ugroziti ne samo osječku, nego i cijelu hrvatsku industriju šećera. "Vijest je glupa, tendenciozna i potpuno netočna", izjavio je i upitao tko bi uopće došao na ideju uvoziti šećer, a kamoli ga prepakiravati i tako sam sebi biti konkurencija. "Nekim lobijima očito smeta što proizvodnja šećera u Hrvatskoj dobro ide, kao i izvoz", rekao je Kos.