Nacionalno vijeće SiCG za suradnju sa Sudom za ratne zločine u den Haagu zatražilo je 11. kolovoza od Okružnog suda u Beogradu izvješće o tome dokle se stiglo u slučaju četvorice generala čije izručenje traži ICTY, s obzirom na pitanje Suda što Srbija i Crna Gora čini da bi se svi za kojima je raspisana optužnica našli u Sheveningenu.
Okružni sud u Beogradu Ministarstvu vanjskih poslova Srbije i Crne Gore potkraj tjedna dostavilo je traženu informaciju i označilo je kao službenu tajnu.
"U odgovoru Okružnog suda u Beogradu o slučaju Gorana Hadžića koji su poslali Ministarstvu vanjskih poslova nema ničega neočekivanog. Haag ne zanima prepiska. Vrijeme nam istječe i moramo učiniti nešto konkretno. To s Hadžićem je nedopustiv propust i učinit ćemo sve da saznamo je li u Srbiji. A ako jest, bit će izručen", rekao je Lajić.
On je za list Danas rekao i da bi najbolja stvar za državu, ali i za četiri generala čija se izručenja traže, bila njihova dobrovoljna predaja.
Vođa pobunjenih Srba u Hrvatskoj Goran Hadžić poslije rata živio je bez problema u svojoj kući u Novom Sadu, iz koje je nestao 13. srpnja, nekoliko sati prije nego što je u Beogradu službeno objavljena haška optužnica protiv njega.
List "Danas" 12. kolovoza objavio je da su pregovori o dobrovoljnoj predaji odbjeglog bivšeg čelnika pobunjenih Srba u Hrvatskoj Gorana Hadžića propali jer je Hadžić tražio od vlasti u Srbiji jamstva "da će u roku od mjesec dana od odlaska u Haag biti pušten da se brani sa slobode".
Po izvorima "Danasa" pregovori su "trajali gotovo od trenutka kada je Haški sud (ICTY) objavio optužnicu protiv njega, a vođeni su preko posrednika i telefonom".
(Hina) xtman ydgk