Jen je stoga oslabio više od jedan posto prema dolaru, koji trenutno iznosi 111,82 jena. U odnosu na euro pretrpio je gubitak u visini 0,6 posto, te iznosi 136,36 jena za euro.
Vijest da je japanski BDP u drugom tromjesečju zabilježio rast od svega 0,4 posto, što je upola manje nego je tržište očekivalo, pojačala je zabrinutosti glede oporavka koje su ionako već naglašene zbog rastućih cijena nafte.
Japan, naime, uvozi svu svoju naftu, a njegovo izvozno orijentirano gospodarstvo vrlo je osjetljivo na izglede za rast svjetskog gospodarstva. To jen čini iznimno osjetljivim na rastuće troškove energenata i pogoršanje izgleda za oporavkom svjetskog gospodarstva.
"Jen je pogođen podatcima o BDP-u", kazao je Marios Maratheftis, valutni strateg u Standard Chartered u Londonu. "Na tržištu vlada velika uznemirenost, a uz zadržavanje visokih cijena nafte teško je očekivati skori oporavak jena".
Razočaravajući podatci o gospodarskom rastu u Japanu i rekordno visoke cijene nafte srušile su vrijednost službenog indeksa Tokijske burze Nikkei na najniže razine pri zatvaranju u posljednja tri mjeseca.
Euro je, pak, oslabio oko 0,5 posto prema dolaru, na 1,2193 dolara, budući su trgovci kupovali dolar pred novu seriju američkih gospodarskih pokazatelja, među kojima su proizvođačke cijene, vanjskotrgovinska razmjena i povjerenje potrošača.
Valutni analitičar JP Morgan Chasea Junya Tanase kazao je da bi se izvješća o trgovinskoj razmjeni i potrošačkom povjerenju mogla pokazati lošijima od očekivanja tržišta, što bi moglo potaknuti nove sumnje glede američkog gospodarstva i izazvati pritisak na dolar.