FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DP: U HRVATSKU SE JOŠ UVIJEK NE VRAĆA DOVOLJNO IZBJEGLIH SRBA

ZAGREB, 12. kolovoza 2004. (Hina) - Najnovija izvješća pokazala su daje udio srpskog stanovništva u Hrvatskoj s 12 posto 1995. godine paona samo 5 posto što ne zadovoljava Europsku uniju kojoj se Hrvatskaželi pridružiti 2007. godina, navodi se u članku o povratku srpskihizbjeglica čeških internet novina Transitions on Line (TOL).
ZAGREB, 12. kolovoza 2004. (Hina) - Najnovija izvješća pokazala su da je udio srpskog stanovništva u Hrvatskoj s 12 posto 1995. godine pao na samo 5 posto što ne zadovoljava Europsku uniju kojoj se Hrvatska želi pridružiti 2007. godina, navodi se u članku o povratku srpskih izbjeglica čeških internet novina Transitions on Line (TOL).

Stvaranje uvjeta za povratak izbjeglih hrvatskih Srba jedan je od najvažnijih zahtjeva koju Hrvatskoj za priključenje Europskoj uniji postavlja Bruxelles, ističe se u prilogu. Hrvatska demokratska unija, vladajuća konzervativna stranka, "svim silama se trudi govoriti ispravne stvari" nastojeći pokazati da su dobri demokrati i Europljani, ističe Peter Semneby, voditelj misije OESS-a u Hrvatskoj, navode novine.

"OESS je početkom srpnja rekao da vlada u tim nastojanjima i uspijeva, barem u pitanju povratka", nastavlja TOL. Uz povrat vlasništva i obnovu kuća jedan od najvećih izazova pred kojima se našao HDZ je vraćanje stanarskih prava, piše TOL navodeći da je oko 24000 Srba iz Zagreba i drugih urbanih središta, tijekom i nakon rata, izgubilo stanove i kuće a većina ih je živjela u stanovima u društvenom vlasništvu.

Semneby je u srpnju ocijenio kako je primijećen napredak u vraćanju i obnovi privatne imovine ukazavši tom prigodom da "najznačajnija prepreka povratku ostaje stambeno pitanje izbjeglica koji su živjeli u stanovima u društvenom vlasništvu sa stanarskim pravom i žele se vratiti u Hrvatsku", navodi se u članku.

"Hrvatska se u nastojanju da privuče dvije trećine izbjeglica koji se još nisu vratili nalazi pred teškom zadaćom. Prigušene međuetničke napetosti, vrlo visoka nezaposlenost u zemlji i kvaliteta života snažno odvraćaju izbjeglice koji pokušavaju odlučiti hoće li se vratiti. Uz to su mnogi već integrirani u svojim novim državama gdje su se nastanili i radije ostaju tamo nego da se vrate u neizvjesnu budućnost", stoji u članku.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙