MOSKVA - Jedan je moskovski sud u petak nezakonitom proglasio zapljenu imovine naftnoga diva Jukosa, objavila je novnska agencija Interfax. Odluka o zapljeni od 14. srpnja mora se odmah poništiti, presudili su suci i to se smatra važnom sudskom pobjedom te posrnule tvrtke. Jukos, najveći ruski proizvođač nafte, duguje 3,4 miljarde dolara poreza i prijeti mu nesolventnost. Sud je presudio da treba iskoristiti druge mogućnosti utjerivanja poreznoga duga a prije nego što se na silu proda Jugansknjeftegaz, najveća Jukosova tvrtka.
Jugansknjeftgaz drži 70 posto Jukosovih naftnih rezerva i proizvodi 60 posto Jukosove nafte. Analitičari procjenjuju da ta tvrtka vrijedi 16 milijarda dolara, a da bi prisilna prodaja prisilila Jukos na bankrot.
BEJRUT - Četvorica libanonskih vozača, koji su prevozili generatore za privatnu iračku tvrtku, u petak su nestala u Iraku zajedno s njihovim kamionima i teretom, javljaju agencije. Izvori sigurnosti objavili su nestanak braće Nassera al Jundija (27) i Tahe al-Jundi (30), dok identitet druge dvojice nije objavljen. Kamioni koji su prevozili terete nestali su na cesti od Bagdada do Ramadija, zapadno od Iraka. Libanonsko ministarstvo vanjskih poslova stupilo je u vezu s iračkim vlastima. Strahuje se da je riječ o još jednoj od brojnih otmica stranih državljana u Iraku. Od libanonskih državljana otet je Antoine Antoun, 31. srpnja u Bagdadu kada je naoružana skupina upala u tvornicu u kojoj je radio. Za libanonskog poslovnog čovjeka Vladimira Damaau, otmičari su tražili 700.000 dolara otkupnine, no iračka je policija objavila u nedjelju njegovo oslobođenje bez pojedinosti. Libanonca Husseina Olayyana koji je radio za tvrtku telekomunikacija otmičari su ubili u lipnju. Desetak drugih Libanonaca oslobođeno je nakon što je za njih bila plaćena otkupnina.
WASHINGTON - Američki državni tajnik Colin Powell potpisao je u petak na Grenlandu izmijenjeni sporazum o obrani i neke ugovore o gospodarskoj, tehnološkoj i ekološkoj suradnji. Powell je helikopterom stigao u Igaliku, mjesto u kojem ga je dočekalo svih četrdesetak stanovnika, i gdje je onda potpisao sporazum o modernizaciji zračne baze Thule na sjeverozapadu Grenlanda. Taj sporazum, među ostalim, predviđa i moderniziranje radarskoga obrambenog sustava, javljaju mediji.
"Zajedno ćemo se suočiti sa sigurnosnim izazovima 21. stoljeća, od raketnih obrambenih sustava do međunarodnoga terorizma", rekao je Powell na zajedničkoj konferenciji za novinare s Josefom Motzfeldtom, zamjenikom grenlandskoga premijera zaduženim za vanjske poslove i s danskim ministrom vanjskih poslova Perom Stigom Moellerom.
Modernizacija radarskoga sustava pridonijet će raketnoj obrani, ali sporazum ne omogućuje smještanje presretača na Grenland.
"Trenutačno smo još daleko od odluke gdje bismo mogli trebati presretače, ne postoji nikakav plan za išta drugo od onoga o čemu smo već informirali grenlandsku samoupravu i dansku kraljevinu", rekao je Powell.
SEATTLE - Sudac u Seattleu u petak je ukinuo sudsku zabranu viđanja učiteljice, koja je osuđena za silovanje maloljetnika i njezina mladog ljubavnika koji je sada odrasla osoba, objavili su mediji. Bivša učiteljica Mary Kay Letourneau, čiji je slučaj seksualnog zavođenja maloljetnog osnovnoškolskog učenika izazvao veliki skandal u Sjedinjenim Državama zbog čega je i osuđena na sedam i pol godina kazne, u srijedu je puštena iz zatvora u Washingtonu. Letourneau je svojedobno, kao 34-godišnja učiteljica u predgrađu Seattlea, zavela 12-godišnjeg Vilija Fualaaua, tada učenika šestog razreda. Kada je 1997. godine uhićena, već je bila u drugom stanju, nosila je Fualaauovu kćer. Osuđena je na šest mjeseci zatvora zbog silovanja maloljetnika, uz zabranu pristupa ljubavniku. Kušnja se ipak pokazala prevelikom. Mjesec dana nakon izlaska iz zatvora, uhićeni su kako vode ljubav u automobilu. Drugi put je dobila sedam i pol godina zatvora, gdje je rodila i drugu Fualaauovu kćer. Letourneau (42), je u zatvoru u Washingtonu provela sedam godina. Na slobodu je puštena uz uvjet da više ne smije stupiti u kontakt sa svojim bivšim učenikom. Kao osuđena seksualna prijestupnica, morala se prijaviti u policiju, obavijestiti susjede o svojem statusu i nije se smjela približiti žrtvi, no Fualauuu kaže da je još voli i želi je vidjeti.
RIM - Oriana Fallaci, talijanska novinarka poznata po tome da je osobe koje je intervjuirala znala dobrano namučiti, izjavila je da intervjue prezire, ali da je pristala na intervju sa samom sobom jer umire od raka. Milanski dnevnik Corriere della Sera objavio je knjižicu "Oriana Fallaci intervjuira Orianu Fallaci", kao dodatak izdanju od petka. U tome djelu Oriana Fallaci (74), pita sebe zašto je pristala na intervju.
"Jer mi je smrt za vratom. Medicina je objavila presudu: 'Gospođo, neće vam biti bolje. Nećete se oporaviti'", odgovara.
Njezina je bitka s rakom počela prije 11 godina. Prema vlastitim riječima, prestala je paziti na sebe i odlaziti na pretrage i onkologu 11. rujna 2001., na dan kad su izvedeni teroristički napadi na Sjedinjene Države. Kaže da je željela sve vrijeme potrošiti na pisanje i prevođenje dviju knjiga koje su poslije i objavljene, a koje se u njezinu stilu obrušavaju na društvo, među ostalim i na razlike između kršćanske i islamske kulture. Druga od tih knjiga izašla je ovoga proljeća i zove se "Snaga razuma". U njoj Oriana Fallaci optužuje rimokatoličku crkvu da je preslaba pred muslimanskim svijetom, a Europu da se islamu prodaje poput prostitutke. Dvije godine ranije izašao je njezin esej "Gnjev i ponos" koji joj je priskrbio optužbe da potiče mržnju prema muslimanima. U tekstu objavljenom u petak Fallaci, nekadašnja ratna dopisnica, kaže: "Zapad, Europa, Italija, bolesniji su od mene". U intervjuu sa sobom, Oriana Fallaci odgovara kako "prezire" intervjue, čak i one s "takozvanim moćnicima svijeta"