Večerašnje prvo pokusno testiranje vozača na zagrebačkim ulicama označit će kraj obuke prve generacije policajaca, koji će se uskoro pojaviti na ulicama Zagreba, Splita, Osijeka, Rijeke i Zadra, istaknuli su na današnjoj konferenciji za novinare čelnici policije.
Tester koji već koriste neke europske policije reagira na prisutnost kanabisa, kokaina, cracka, ecstazya, heroina, morfija, LSD-a i PCP-a, ali i sedativa, sredstava za uspavljivanje, ljepila, otapala, razrjeđivača i anestetičkih plinova.
Uređaj reagira na prisutnost najčešćih tipova droga u slini, a za rad s njim obučeno je po četiri policajca iz pet gradova u kojima će se početi ispitivati prisutnost droge u vozača.
Nakon najvećih gradova policija testiranje namjerava proširiti na cijelu Hrvatsku, kako bi, po riječima zamjenika ravnatelja policije Jakoba Bukvića, doprinijela povećanju sigurnosti prometa, ali i suzbijanju zlouporabe droga.
Osim isključenja iz prometa vozača za koje se utvrdi da voze drogirani policija će pratiti na kojim se područjima ili djelovima grada bilježi najveća prisutnost droga, što će, kažu, biti indikator za usmjeravanje kriminalističkih akcija.
Za vozače kod kojih se utvrdi prisutnost droga aktualni zakon predviđa kaznu od 500 kuna, tromjesečnog oduzimanja vozačke dozvole i tri kaznena boda. Novim zakonom koji na snagu stupa krajem kolovoza kazne su znatno pooštrene, pa će drogirani vozači morati platiti 3.000 kuna, dok će bez vozačke dozvole u koju će biti upisano pet kaznenih bodova ostati na pola godine.
Bukvić je kazao da je policija od lipnja uspjela zaustaviti trend rasta stradavanja u prometu, što je, kako je rekao nastavljeno i u srpnju. Tako su do današnjeg dana u ovom mjesecu na hrvatskim prometnicama smrtno stradale 44 osobe, dok ih je u srpnju 2003. poginulo 77.
No gledajući cijelu godinu, u odnosu na isto razdoblje lani, porastao je i broj nesreća i smrtno stradalih, pa policija očekuje da će otkrivanjem drogiranih vozača doprinijeti povećanju prometne sigurnosti.