U pregovorima s predstavnicima njemačke vlade izaslanici hrvatskog glavnog stožera, ministarstva unutrašnjih poslova i ministarstva zdravstva dogovorili su i angažman hrvatskih diplomata, policijskih instruktora i medicinskog osoblja u Afganistanu, ističe u razgovoru za postaju nacionalni koordinator za NATO Pjer Šimunović.
"Sa stanovišta zemlje i vlade činilo nam se izuzetno značajnim da zemlja pojačanjem angažmana u Afganistanu s jedne strane dokaže svoju međunarodnu odgovornost za potporu gašenju određenih kriznih žarišta i potporu ljudima u drugim zemljama, a nakon što smo takvu pomoć i sami dobivali u određenom trenutku", tumači Šimunović motive Zagreba za pojačani angažman u Afganistanu.
S druge pak strane on izdvaja tu odluku kao "dio našeg općenitog procesa ulaska u NATO", podsjećajući da je upravo zapadni vojni savez preuzeo zadaću očuvanja mira u toj srednjoistočnoj zemlji.
Što se tiče uloge hrvatskih diplomata, Šimunović tumači za RFE da bi oni trebali djelovati "kao civilni koordinatori, kao određena potpora lokalnim civilnim vlastima u smislu prenošenja iskustava u vezi s rješavanjem kriza".
"U tom je smislu njemačka strana od samog početka pokazivala veliko zanimanje za hrvatski angažman", ističe Šimunović, dodajući da se "s političkog stanovišta time odašilje pozitivan signal da cijela međunarodna zajednica sudjeluje u naporima da se stabilizira Afganistan".
"Način i opseg sudjelovanja hrvatskog civilnog saniteta tek treba dogovoriti ali u jesen kreće prvi vojno-sanitetski tim", napominje postaja, podsjećajući da slijedom Američko-jadranske povelje po jedan vojno-sanitetski tim u zasebnoj postrojbi trebaju poslati Makedonija, Albanija i Hrvatska.