U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks ostao je na jučerašnjih 9.961 bod. No, tehnološki Nasdaq oslabio je 0,5 posto, na 1.839 bodova, najnižu razinu od početka listopada lani.
Solidna poslovna izvješća koja su američke korporacije objavljivale u proteklih nekoliko tjedana nisu bila dovoljna da zasjene zabrinutost ulagača u vezi rasta njihovih zarada u nadolazećem tromjesečju. "Nekoliko korporativnih čelnika već je snizilo procjene poslovanja za ovo tromjesečje", izjavio je Michael Vogelzang, predsjednik uprave Boston Advisorsa.
Dodatno, zabrinutosti zbog sigurnosne situacije te neizvjesnost oko potencijalne promjene politike u nadolazećim mjesecima, uključujući i zasjedanje američke središnje banke u kolovozu te konvencija Demokratske i Republikanske stranke, sprječavaju ulagače od većih kupovina. "'Makro' oblaci jednostavno se trebaju malo razići", ocijenio je Jeffrey Kleintop iz PNC Advisorsa.
Među većim gubitnicama bila je dionica vodeće svjetske farmaceutske tvrtke Pfizera, potonuvši gotovo dva posto, nakon što je objavljeno da su njegovi konkurenti dobili dozvolu za prodaju lijeka koji konkurira Pfizerovom Lipitoru, s godišnjom prodajom vrijednom 10 milijardi dolara.
Gubitke u tehnološkom sektoru, pak, donekle je ublažila dionica Microsofta, ojačavši dva posto po ocjeni jedne analitičarske tvrtke da je dionica te najveće svjetske softverske kompanije atraktivna za ulaganje.
Na europskim burzama jučer su indeksi završili poslovanje u minusu, ponajviše pritisnuti padom cijena dionica banaka. Među najvećim gubitnicama bila je dionica najveće španjolske banke Santander Central Hispano, koja je pojeftinila tri posto, nakon što je britanska Abbey National pristala na njezinu ponudu za kupovinu vrijednu 15,1 milijardu dolara. Londonski Ftse indeks spustio se 0,9 posto, na 4.287 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 1,2 posto, na 3.752 boda.