Njujorški Dow Jones indeks potonuo je u tome razdoblju 1,8 posto, na 9.962 boda, spustivši se ispod psihološki važnih 10.000 bodova po prvi puta u zadnja dva mjeseca. Tehnološki Nasdaq spustio se u srijedu na 1.874 boda, najnižu razinu u proteklih devet mjeseci, no kasnije se nešto oporavio, završivši tjedan na 1.849 bodova, također 1,8 posto slabiji nego u tjednu ranije.
Podnoseći polugodišnje izvješće o monetarnoj politici, Greenspan je pred senatskim Odborom za bankarstvo izjavio da je američko gospodarstvo zakoračilo u održiv rast, čime jača pritisak na rast cijena, no da inflacija zasad ne predstavlja glavnu prijetnju. Kazao je da će kamatne stope vjerojatno rasti umjereno, te da će Fed nastaviti pratiti tijek inflacije kako bi pravovremeno poduzeo akciju. "Mislim da njegove ocjene nisu iznenađujuće. Ulagači su se plašili da će poslati signale da će kamatne stope rasti odmah i to snažno, no on to nije rekao", izjavio je Rick Meckler, predsjednik investicijske kompanije LibertyView Asset Managementa.
To je nakratko potaknulo kupovine dionica, posebno tehnoloških kompanija, no ubrzo je prevladao oprez ulagača, koji strahuju da bi se rast kamatnih stopa mogao usporiti gospodarski, pa time i rast korporativnih zarada. "Problem je što mnogi ulagači očekuju da izvedba tehnoloških kompanija ne može biti puno bolja od sadašnje", ocijenio je raspoloženje na tržištu Brian Pears, čelnik trgovine pri Victory Capital Managementu. Snažne cijene dionica toga sektora u drugom dijelu 2003. otežavaju njihov daljnji rast u drugoj polovini ove godine.
Među većim gubitnicama bila je tako dionica proizvođača mobitela Motorola, koja je oslabila sedam posto unatoč dobrim tromjesečnim rezultatima poslovanja. Ulagači se, naime, pribojavaju oštre cjenovne konkurencije njegovih rivala te sumnjaju u održivost sadašnjih stopa rasta njegova poslovanja. Oslabile su značajnije i dionice američkih građevinskih kompanija, i to u prosjeku za 1,5 posto. Razlog tome najnoviji je izvještaj američke vlade o padu broja novoizgrađenih kuća u lipnju ove godine na najnižu razinu u zadnjih godinu dana, kako rast kamatnih stopa usporava potražnju za kućama. Caterpillar, najveći svjetski proizvođač građevinske opreme, objavio je da je u drugom tromjesečju zabilježio pad dobiti zbog viših operativnih troškova, što mu je spustilo cijene dionica za četiri posto. Potonule su i dionice Microsofta, za tri posto, te Coca-Cole za osam posto, jer su ulagači bili razočarani njihovim tromjesečnim zaradama.
I europski burzovni indeksi oslabili su predvođeni tehnološkim dionicama, prateći u stopu trend s druge strane Atlantika izazvan strahom od usporavanja rasta korporativnih dobiti. Tako je Ftse indeks Londonske burze potonuo u proteklih tjedan dana 0,3 posto, na 4.326 bodova. Frankfurtski DAX izgubio je 1,3 posto na vrijednosti, spustivši se na 3.797 bodova.
Cijene europskih dionica kreću se unutar ograničenog raspona od početka godine, kako su sumnje u jačinu gospodarskog oporavka postupno zamijenjene strahovanjem od agresivnijih podizanja kamatnih stopa radi sprječavanja inflatornih pritisaka. "Rizik od iznenadne inflacije raste i po našem mišljenju očito je da tržišta dionica nisu progutala najavu čelnika američke središnje banke Fed Alana Greenspana o još jednom uspješnom ciklusu", kaže Anais Faraj, strateg Nomura banke u Londonu.
Na tržištima je zabilježen pad cijena dionica za četiri posto u manje od mjesec dana, budući ulagače zabrinjava mogućnost da je rast korporativnih dobiti dosegao vrhunac kako kamatne stope rastu, a cijene sirove nafte uporno ostaju visokima. Općenito gledano, prvi podaci o poslovanju kompanija s obje strane Atlantika uglavnom su ispunili očekivanja. No, kako počinju rasti kamatne stope te s dolaskom revizija podataka o dobiti, za tržišne igrače sve više smisla ima ulaganje u obrambeni portfelj, odnosno u kompanije iz sektora zdravstva, energetike i telekomunikacija, umjesto tehnološke i financijske. "Tržište jednostavno odražava nedostatak povjerenja, ali ne mislim da su tržišni igrači očajnički pesimistični budući bi obujmi bili veći da tržište pada", ocjenjuje Nigel Cobby, direktor europskih dionica u JP Morganu. "Svi nešto čekaju, ali nitko nije posve siguran što", kazao je on, dodavši da će dionice biti pogođene i tradicionalnim ljetnim zatišjem na europskim tržištima.
Nedostatak apetita za ulaganja rezultirao je i slabom izvedbom javne ponude dionica britanske telefonske kompanije Virgin Mobile i proizvođača hrane Premier Foods; postignute cijene bile su niže od planiranih. Tržišta je pritiskao i osiguravateljski sektor. Švicarski Converium objavio je upozorenje o dobiti, nakon čega su mu dionice oslabile čak 40 posto. Nakon toga, gubitke je bilježio i Zurich Financial (3,4 posto), te Swiss Re (2,2 posto).
Od dobitnika se, pak, ističe dionica proizvođača telekom opreme Ericssona, koji je nadmašio očekivanja tržišta ostvarenom dobiti od 710 milijuna dolara, te ostao pri prognozi neznatnog do umjerenog rasta potražnje za mobilnim mrežama u ovoj godini. Dionice su mu ojačale 7,6 posto.
Službeni Nikkei indeks Tokijske burze protekloga je tjedna oslabio za više od dva posto, na 11.187 bodova.