FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

NOVE ČLANICE POTIČU GOSPODARSKI RAST EU

ŽENEVA, 21. srpnja 2004. (Hina/AFP) - Dinamična istočnoeuropskagospodarstva potiču rast u Europskoj uniji (EU) u ovoj godini, a i u2005. bi trebale nastaviti nadmašivati rast zapadnoeuropskihgospodarskih sila, ističe jedno izviješće Ujedinjenih naroda (UN).
ŽENEVA, 21. srpnja 2004. (Hina/AFP) - Dinamična istočnoeuropska gospodarstva potiču rast u Europskoj uniji (EU) u ovoj godini, a i u 2005. bi trebale nastaviti nadmašivati rast zapadnoeuropskih gospodarskih sila, ističe jedno izviješće Ujedinjenih naroda (UN).

Realni bruto domaći proizvod (BDP) u 25-članoj Uniji u ovoj bi godini trebao porasti za 2,2 posto te u 2005. za 2,4 posto, navodi se u šestomjesečnom gospodarskom pregledu UN-ovog gospodarskog povjerenstva za Europu (ECE). Te su stope rasta većim dijelom rezultat izvedbe zemalja kao što su Poljska, Mađarska, Slovačka, Češka, te baltičkih država, koje su se Uniji priključile u svibnju.

Osam novih zemalja članica EU iz središnje i istočne Europe trebale bi u ovoj i u idućoj godini ostvariti kombinirani prosječni rast od 4,5 posto, u usporedbi s 2,2 posto koliki bi trebalo ostvariti starih 15 zemalja članica Unije.

"Počekom 2004. gospodarski rast u novim zemljama članicama EU snažno je ubrzao, predvođen snažnim gospodarskim rastom u Poljskoj te kontinuiranim rastom gospodarskih aktivnosti u baltičkoj regiji", kazao je direktor odjela za gospodarsku analizu ECE-a, Adbur Chowdhury.

Očekuje se da će nove zemlje članice i dalje imati koristi od općenitog rasta globalne i zapadnoeuropske potražnje, pri čemu bi tri baltička gospodarstva - estonsko, litavsko i latvijsko - "trebala ostati najbrže rastuća u Europi", navodi se u izviješću.

Iako stopa nezaposlenosti u novim zemljama članicama pada, i dalje je iznad EU prosjeka, na 14,1 posto. Također, ističe se nadalje u izviješću, rast broja radnih mjesta u tim zemljama ne drži korak s općenitim gospodarskim rastom, osim u Mađarskoj i baltičkim zemljama, za što su djelomice krivi strukturalni problemi i slaba mobilnost radne snage.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙