ILO procjenjuje da će zbog HIV/AIDS-u broj izgubljenih radnika porasti na 48 milijuna do 2010., a na 74 milijuna do 2015. što će tu bolesti učiniti jednim od najvećih uzroka smrti među radnicima.
Najnovija analiza provedena u 50 zemalja podsaharske Afrike, Azije, Latinske Amerike i dvije razvijene regije kaže da će HIV/AIDS imati teške posljedice na rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) uništavajući "ljudski kapital".
Posljedice HIV/AIDS-a su dvostruke, navodi ILO. Dok su desetine milijuna već umrle, milijuni bolesnih ljudi prestaju biti dio radne snage prisiljavajući aktivne radnike da nose veći ekonomski teret na radnom mjestu i u kući.
"HIV/AIDS nije samo humanitarna kriza, to je prijetnja održivom globalnom, socijalnom i ekonomskom razvitku", rekao je direktor ILO-a Juan Somavia.
Žene su posebice teško pogođene epidemijom jer su primarno odgovorne za brigu za oboljele članove obitelji što ih sprječava da rade i brinu o kući. Pored toga, među mladim ženama je zabilježen najveći porast zaraze HIV-om, navodi ILO.
ILO-va studija navodi da je u zemljama gdje su se mogle mjeriti posljedice HIV/AIDS-a rast BDP-ja bio 0,2 posto manji godišnje, što odgovara iznosu od 25 milijardi dolara, a rast BDP-ja po glavi stanovnika 0,1 posto godišnje manji što odgovara iznosu od 5 dolara godišnje.
UN-ova agencija dalje tvrdi da će obrazovanje i zdravstvo u zemljama u razvitku biti teško pogođeni epidemijom budući raste broj obrazovnih i zdravstvenih radnika koji umiru od AIDS-a.
Većina zemalja koje najviše pogađa HIV/AIDS su u Africi gdje je raširenost HIV-a u dobnoj skupini od 15 do 49 godina 7,7 posto.