Klubovi, ponajprije oni oporbeni, isticali su da državnu upravu treba modernizirati, povećati plaće službenicima, stručno ih osposobiti te izdvojiti od svih političkih pritisaka.
"Jedini put da dođemo do brže i učinkovite državne uprave je da u nju uložimo dostatna sredstva, moderniziramo je i opremimo", rekao je Dražen Bošnjaković (HDZ), dodavši da su predložene izmjene na tom putu.
SDP-ovac Mato Arlović za Vladine je zakonske izmjene rekao da donekle popravljaju teško stanje u državnoj upravi, da "krpaju rupe", ali da je pred vlašću velika zadaća cjelovite reforme državne uprave.
Prigovorio je da Vlada nije iskoristila priliku i predvidjela da se nekvalitetni službenički kadar smjenjuje na temelju stručnosti, a ne politike, a ne slaže se ni s produljenjem rokova za natječaj za radna mjesta u državnoj upravi, jer bi to, smatra, omogućilo komoditet.
Pero Kovačević (HSP) ocijenio je da je stanje u državnoj upravi sve lošije, te pozvao Vladu da, želi li to stanje poboljšati, cjelovito sagleda situaciju u državnoj upravi i uredi sustav ocjenjivanja službenika.
"Samo se ocjenjivanjem može utvrditi stanje, a ne samo rješavanjem nepodobnih i zapošljavanjem novih službenika", rekao je.
Usporedbu državnog tajnika Antuna Palarića, koji je u ime Vlade 'branio' predložene izmjene, da državna uprava u Hrvatskoj nije lošija ni bolja od one u drugim državama, ocijenio je smiješnom.
"S kim ste je uspoređivali, sa Zanzibarom", ironizirao je Kovačević.
Dragutin Lesar (HNS/PGS) drži da je za državnu upravu najvažnije utvrditi nadležnosti, da se točno zna tko što radi, te urediti sustav po kojemu bi se na službenička mjesta birali oni najsposobniji.