OECD-ova studija najnovijih trendova izravnih stranih ulaganja također je utvrdila da je Francuska - kojoj se često predbacuje pretjerana reguliranost i neprijateljstvo prema privatnom poduzetništvu - u prošloj godini predstavljala značajno atraktivnije odredište za inozemne ulagače od Sjedinjenih Država.
Također, ta zemlja privlači ogromna ulaganja u kupovinu nekretnina za stanovanje.
Prema podacima OECD-a, Francuska je u prošloj godini privukla 47 milijardi dolara vrijednih izravnih stranih ulaganja, u usporedbi s 39,9 milijardi, koliko ih je privukao SAD, 14,6 milijardi Britanija i 12,9 milijardi Njemačka.
OECD izravnim stranim ulaganjima smatra inozemna spajanja i akvizicije, gradnju novih proizvodnih pogona, te transfere kapitala u inozemne tvrtke.
Čelnik OECD-ovog odjela za ulaganja Pierre Poret ističe da Francuska temeljno nije privlačnija od svojih partnera u Europskoj Uniji Britanije i Njemačke. No, niti je toliko neprijateljska spram slobodnog poduzetništva kao što se ponekad tvrdi, ističe on. "Francuski su zakoni o izravnim stranim ulaganjima liberalni i otvoreniji od OECD-ovog prosjeka", kazao je on.
OECD-ova je studija utvrdila da je Kina prošle godine prestigla Sjedinjene Države kao najveći primatelj izravnih stranih ulaganja, s privučene 53 milijarde dolara istih, kako se ta zemlja sve više udaljava od strogo kontroliranog gospodarstva.
Još jedno tržište koje se brzo mijenja je ono Indije, čija vlast dopušta strana ulaganja u sve većem broju sektora. Prema podacima OECD-a, izravna strana ulaganja u Indiju porasla su gotovo od nule u 1990-ima na četiri milijarde dolara u 2003.