Prema podacima Udruge ljekarnika Sjeverne Rajne, koje je prenio dnevnik "Westfalen Blatt", liječnici godišnje prepišu oko 300.000 "krajnje upitnih" lijekova, od čega je prošle godine umrlo preko 25.000 osoba. U istom razdoblju je u prometnim nesrećama umrlo oko 6.000 građana.
Kako se nadalje izvješćuje, nepravilno propisani lijekovi u "drastičnoj" mjeri nepotrebno opterećuju ionako prazne blagajne zdravstvenog osiguranja. Njemačka socijalna udruga (VdK), koja kontrolira rad socijalnih službi, upozorava na "krajnje neodgovoran i traljav" odnos prema starijim pacijentima. Prema VdK-u, starijim pacijentima se prilikom kliničkog liječenja promijeni dvije trećine terapije, koja se ponovno mijenja nakon što pacijent biva otpušten. Glasnogovornica VdK-a Sabine Kohla smatra da je loša koordinacija između kliničkog medicinskog osoblja i kućnih liječnika često pogubna za starije pacijente.
Daljnji uzrok povećane smrtnosti kao posljedica uzimanja lijekova povezuje se s činjenicom da većina lijekova koji se nalaze na njemačkom tržištu, unatoč tome što se većina pacijenata nalazi u poodmakloj dobi, nije ispitana na osobama starijima od 70 godina. VdK stoga zahtijeva da se kao uvjet za puštanje nekog lijeka na tržište uvede i ispitivanja na starijim osobama.