Ohridski proces uspostavljen je na konferenciji o sigurnosti i upravljanju granicama, održanoj u lipnju prošle godine u Republici Makedoniji, a njime zemlje Procesa stabilizacije i pridruživanja EU zajednički dogovaraju političke ciljeve, načela i instrumente u graničnim pitanjima.
Na temelju zaključaka s konferencije u Ohridu proizašao je zajednički dokument o napretku kojim zemlje regije i četiri partnerske organizacije (EU, NATO, OESS i Pakt o stabilnosti za jugoistočnu Europu) određuju konkretne mjere nužne za postizanje dogovorenih ciljeva. Ponajprije riječ je o primjeni strategije upravljanja granicama, pripremi zakonskih propisa o nadzoru granica, obuci službenika koji rade na nadzoru granica, opremanju granične policije, primjeni informacijskih sustava, te potpisivanju sporazuma između zemalja u borbi protiv kriminala.
Današnji je sastanak samo nastavak Ohridskog procesa i dobra je prigoda da se vidi što je u pojedinim zemljama učinjeno, kaže se u priopćenju i dodaje da je RH učinila značajan napredak. U ovom trenutku provode se promjene u standardima rada granične policije s ciljem ispunjenja kriterija i ostalih preduvjeta koji su nužni za postizanje pune kompatibilnosti sa schengenskim zakonodavstvom. Promjene će biti provedene sukladno Nacionalnom programu. Posebno je potrebno istaknuti suradnju s Europskom komisijom i državama članicama Europske unije, koje u sklopu Twinning projekata za integrirano upravljanje granicom pružaju stručnu pomoć pri usklađivanju hrvatskog zakonodavstva i prakse iz područja upravljanja granicom, kaže se u priopćenju.