Sloboda kretanja kapitala spada u tzv. četiri slobode (roba, ljudi, usluga i kapitala) na kojima se temelji funkcioniranje jedinstvenog europskog tržišta.
U petak će predstavnici Europske komisije na sastanku s hrvatskim i turskim pregovaračima objašnjavati europsko zakonodavstvo za ovo poglavlje.
Druga bilateralna faza screeninga za ovo poglavlje predviđena je za 21. prosinca kada će hrvatski pregovarači odgovarati na upite Europske komisije i iznijeti razlike između hrvatskog i europskog zakonodavstva.
Poglavlje slobode kretanja kapitala, koji se smatra srednje teškim, dijeli se na tri dijela: slobodu kretanja kapitala, platne sustave i sprječavanje pranja novca.
Hrvatsku najveći dio posla očekuje za dio sprječavanja pranja novca, ali ne na zakonodavnom nego na provedbenom planu.
Hrvatski zakoni su u tom području u velikoj mjeri usklađeni s europskim, ali Hrvatsku očekuje ulaganje napora u njihovoj provedbi i to kroz jaču međuresornu suradnju i koordinaciju između različitih ministarstava i određenih državnih tijela.
Što se tiče platnog sustava hrvatsko je zakonodavstvo većinom neusklađeno s europskim i tu će Hrvatska morati uložiti značajne napore.
U dijelu koji se odnosi na slobodu kretanja kapitala Hrvatska ima djelomično liberalizirane kapitalne transakcije a neusklađenosti proizlaze iz pravnih akata Hrvatske narodne banke odnosno Zakona vezanih za nekretnine i drugih zakonskih propisa.
Prema posljednjem Izvješću o napretku Europske komisije Hrvatska je u prošlih godinu i pol dana ostvarila određeni napredak u ovom poglavlju posebice u pogledu kretanja financijskog kapitala ali se ističe da će još trebati uložiti značajne napore kako bi se uklonila preostala ograničenja za kretanje kapitala i plaćanja posebice kod prometa nekretninama.