Ništa nije ilegalno, izjavio je Sesar, pozivajući se na mišljenje, odnosno zaključke resornog odbora iz prethodnog saziva Sabora.
Naime, zaključcima Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove iz travnja 2002. pravo na naknadu troškova za kilometražu, osim zastupnika koji su od Zagreba udaljeni od 50 do 100 kilometara, dano je i ostalim zastupnicima, uz uvjet da predoče odgovarajuću dokumentaciju i uz odobrenje tajnika Sabora.
Ti zastupnici pravo na naknadu imaju prema stvarnim troškovima, tj. prema stvarnoj dužini puta, a računa se da će do Gornjega Grada, ako do njega vodi više cesta, putovati najkraćom rutom.
Iz dokumentacije dane novinarima, vidljivo je da je Odbor spomenute zaključke donio jednoglasno, a da je njegov predsjednik u to vrijeme bio 'koalicijski' Vilim Herman.
Prema toj dokumentaciji, šest zastupnika - pet HDZ-ovih i jedan SDP-ov, koji žive u krugu od 50 kilometara od Zagreba, naplaćuje pređenu kilometražu.
To su HDZ-ovci Dražen Bošnjaković koji putuje iz Ivanić Grada, Ivan Jurkin iz Lukavca, Krunoslav Markovinović iz Strmca Samoborskog, Branimir Pasecky iz Jastrebarskog, Vladimir Pleško iz Gubaševa kod Zaboka te SDP-ova zastupnica Ivana Posavec-Krivec iz Križa.
HDZ-ovac Ivan Jarnjak, koji živi u Bestovju kod Samobora, jedini je zastupnik iz te skupine koji na ime troškova puta ne uzima ni kune.
Ni njegova stranačka kolegica Božica Šolić, koja živi u 20 kilometara udaljenom Kupinečkom Kraljevcu, ne uzima naknadu, ali povremeno naplaćuje troškove taksija.
Tonino Picula (SDP) naknadu je prestao uzimati od kako je izabran za gradonačelnika Velike Gorice - do tada, odnosno u godinu i pol, na ime kilometraže 'naplatio' je više od 8500 kuna.
Resorni Odbor pripremio je odluku po kojoj bi se za navedenu skupinu zastupnika iznos naknade ograničio na 1000 kuna mjesečno.