Hrvatski predsjednik u utorak će u turskoj prijestolnici Ankari razgovarati s turskim kolegom Ahmetom Necdetom Sezerom, koji je posjetio Zagreb u srpnju 2003. godine.
Nakon razgovora u četiri oka i susreta službenih izaslanstava, dvojica čelnika prisustvovat će potpisivanju sporazuma između Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR) i turske banke Turk Eximbank.
Tijekom dana predviđeno je i izlaganje Mesića na Institutu za euroazijska strateška istraživanja.
U srijedu, drugog dana posjeta hrvatsko izaslanstvo putuje u grad Izmir na obalama Egejskog mora gdje će biti svečano otvoren počasni konzulat Republike Hrvatske, a nakon toga održan Hrvatsko-turski gospodarski forum.
Političke odnose Hrvatske i Turske službeni Zagreb ocjenjuje kontinuirano vrlo dobrima i stabilnima, čemu doprinosi redoviti politički dijalog na svim razinama.
Dvije zemlje sklopile su dosad 33 ugovora, uključujući i onaj o slobodnoj trgovini iz 2003. godine, no i hrvatska i turska strana slažu se da gospodarska suradnja ima puno veće izglede. Stoga će osnovna uloga novoosnovanog počasnog konzulata u Izmiru biti upravo gospodarstvo i turizam.
U prvoj polovici 2005. vrijednost robne razmjene bilježi pad: izvoz iz Hrvatske u Tursku iznosio je 28,7 milijuna USD, a uvoz iz Turske u Hrvatsku 78,5 miljuna USD. Hrvatska najviše izvozi naftna ulja i naftne plinove, te strojeve za građevinsko-industrijske grane.
Iz Turske najviše uvozimo putničke automobile, željezne cijevi, televizore, odjeću.
Hrvatska i Turska započele su pristupne pregovore s Europskom unijom (EU) na isti dan, 3. listopada ove godine.
Nakon unutarnjih prijepora u Uniji, Bruxelles je ipak odlučio započeti pregovore s Turskom uz dva glavna uvjeta: stupanje na snagu šest zakona u vezi s vladavinom prava i zaštitom ljudskih prava, što je Ankara učinila 1. lipnja, te potpisivanje Protokola kojim se Ankarski sporazum proširuje na još deset novih članica EU-a, što je Ankara učinila 29. srpnja, uz popratnu Izjavu o Cipru u kojoj stoji da potpisivanje, ratifikacija i provedba Protokola ne znače priznavanje te otočne države.
Iako ne postoji formalni instrument o suradnji Hrvatske i Turske na području euroatlantskih integracija, dvije zemlje redovito razmjenjuju iskustva o pristupanju EU-u na razini ministarstava vanjskih poslova i parlamenata.