Iako većina liječnika smatra da je nepotrebno obavljati DRE ukoliko je PSA dobar, dr. Caleb Bozeman i njegovi kolege iz Centra za medicinske znanosti koji djeluje u sklopu Sveučilišta Shreveport u američkoj Louisiani nedavno su ustanovili da čak i neki pacijenti kojima je nakon obavljenih laboratorijskih pretraga razine statičnog specifičnog antigena u krvi (PSA) vrijednost bila niža od maksimalno dopuštenih 4,0 ng/mL, mogu biti u rizičnoj skupini.
Ustanovili su da je 916 pacijenata s lošim rezultatima digitorektalne pretrage imalo razinu PSA nižu od 4,0 ng/nL. Kod većine pacijenata obavljena je i standardna transrektalna biopsija. Karcinom prostate u ranoj fazi otkriven je kod 1,8 posto muškaraca kod kojih je PSA bio između 0,0 i 0,9 ng/mL, te kod 21 posto onih kojima je PSA bio između 3,0 i 3,9 ng/mL.
Prema najnovijim istraživanjima kod muškaraca je karcinom prostate drugi, a u nekim zemljama i prvi najčešći uzrok smrti od malignih bolesti. U trenutku kad se bolest dijagnosticira gotovo 50 posto bolesnika ima klinički uznapredovali karcinom, jer većina njih uopće nema simptome bolesti ili imaju simptome vrlo slične drugim oboljenjima prostate: odgođeni početak mokrenja, naprezanje pri mokrenju, te smanjenje jačine mokraćnog mlaza.