Ksenija Butorac tako bi na mjestu pravobraniteljice za djecu trebala naslijediti Ljubicu Matijević Vrsaljko, koja je, kao i njenih dvoje zamjenika, podnijela ostavku na tu dužnost, a Hrvatski sabor ih razriješio 14. listopada.
Ksenija Butorac rođena je 1960. u Gračacu, diplomirani je pravnik-kriminalist, doktorirala je na zagrebačkom Fakultetu za defektologiju, na području odgojnih znanosti.
Prijedlogom s današnje telefonske sjednice Vlada je ispoštovala i zakonki rok da u mjesec dana nakon prestanka dužnosti bivšeg pravobranitelja predloži imenovanje nove pravobraniteljice.
Matijević Vrsaljko i njenih dvoje zamjenika, Gordana Bračić Ružić i Georgi Graovac ostavke su pravdali zdravstvenim razlozima.
Uz to, Matijević Vrsaljko je pred saborskim radnim tijelima i u javnosti kao razloge navodila nefunkcioniranje sustava zaštite djece i nakon dvije godine rada Ureda, odluku o nesuspenziji zamjenice državnog odvjetnika Božice Cvjetko zbog slučaja Brezovica te prijetnje smrću zbog rada na slučaju silovanja troje djece.
Upravo je taj posljednji slučaj izazvao i najviše polemike, jer je jedan od dvojice osumnjičenih za prijetnje i bivši predsjednik Nadzornog odbora Udruge Hrabri telefon Šime Oštarić.
Prema Zakonu o pravobraniteljstvu za djecu, pravobranitelja imenuje i razrješava Hrvatski sabor na prijedlog Vlade, na vrijeme od osam godina.
Pravobranitelj ima i dva zamjenika koje Sabor imenuje i razrješava na prijedlog pravobranitelja za djecu.
Za pravobranitelja za djecu može biti imenovan hrvatski državljanin koji ima visoku stručnu spremu, najmanje 10 godina radnog iskustva i koji je osobnim zalaganjem javnosti poznat u području promicanja i zaštite prava djeteta.