Istaknuo je da je nelojalna konkurencija posebice uočljiva u osiguranju od autoodgovornosti te da je njeno suzbijanje moguće poštivanjem sustava, dogovorom osiguravatelja, liberalizacijom tržišta ili, kako je kazao, jednim od boljih načina, strogim nadzorom i sankcijama.
U Opatiji je danas počela dvodnevna stručna konferencija Dani hrvatskog osiguranja 2005." na kojoj sudjeluje oko 100 predstavnika osiguravatelja, državnih ustanova i stručnjaka u tom području. Glavne teme konferencije su nova zakonska regulativa, novine u osiguravateljnoj industriji i mogućnosti razvoja.
Govoreći o hrvatskom osiguravateljnom tržištu Vrljić je kazao da se ono intenzivno razvija, raste iznos premija i povećava se broj stranih osiguravatelja.
Ove godine očekuje se ukupna premija od oko 9 milijardi kuna, a do sada je u Hrvatskoj ostvareno oko 5,6 milijarda kuna premija, rekao je Vrljić te dodao da je udio životnih osiguranja u ukupnoj premiji sve veći, ali i da se gotovo polovica premije ostvaruje u obveznim osiguranjima.
Premija po stanovniku Hrvatske u prosjeku iznosi 199 eura. Na tržištu je 26 osiguravatelja, a ukupna premija u 2004. je iznosila 900 milijuna eura.
Za usporedbu, u Sloveniji posluje 14 osiguravatelja, a premija je u 2004. iznosila 1,3 milijardu eura, rekao je Vrljić.
Potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore (HGK) Vesna Trnokop Tanta ocijenila je da će novi zakon o osiguranju, koji je u postupku donošenja, kvalitetnije urediti sustav osiguranja i zaštititi osiguranike. Novi zakon bit će usklađen s direktivama Europske unije, što će pridonijeti i boljem poslovanju, kazala je.
Navela je da u strukturi hrvatskog financijskog sustava 81,6 posto čine banke, 5,7 posto pripada leasing društvima, 5,2 posto osiguravateljnim društvima, a ostali dio mirovinskim fondovima, otvorenim mirovinskim fondovima, stambenim štedionicama i zatvorenim investicijskim fondovima.
Udio životnog osiguranja u hrvatskom BDP-u je samo 0,76 posto, istaknula je Trnokop Tanta ocjenivši da stanje u životnom osiguranju ukazuje na stanje u cijelom društvu.
U ukupnom osiguranju udjel životnog osiguranja je 23,7 posto, dok je u zemljama koje su nedavno postale članice EU taj udjel oko 40 posto, a u starim članicama Unije oko 60 posto, kazala je.
Trnokop Tanta ocijenila je da je neophodno jačanje osiguravajućih društava, da je za njihov razvoj važno i širenje u regiji, što će, kazala je, poduprijeti i HGK.