Ističući kako loša praksa nije vezana za jednu stranku i jednu političku opciju, Josipović upozorava da ona narušava ne samo ugled politike i političara, nego i demokratskih vrijednosti društva, a građani gube povjerenje u državnu i lokalnu vlast.
SDP se, kaže, odlučio na interpelaciju jer smatra da Vlada nije reagirala kada je nekoliko vijećnika i u javnosti progovorilo da im je nuđen novac i druge pogodnosti da prijeđu u neki od političkih tabora, kada su potpisivani ugovori koji, tvrdi, bacaju osnovanu sumnju na korupciju.
Vladinim propustom Josipović drži i to što, kao političko tijelo koje formira javno mnijenje, nije žestoko odgovorila na pojave kakve su se nakon lokalnih izbora, ističe, događale u Sisku, Karlovcu, Osijeku, Velikoj Gorici, Dubrovniku i drugim sredinama.
Vlada nema saznanja o kupovini vijećnika, no poziva sve koji znaju za korupciju da to prijave tijelima gonjenja, uzvratio je državni tajnik Središnjeg državnog ureda za upravu Antun Palarić.
Događalo se, priznaje, da izabrani vijećnici promjene mišljenja, što nije moralno, ali zakon to dopušta.
Palarić je pozvao Sabor da odbaci SDP-ovu interpelaciju.
Josipović je nabrojao SDP-ove zaključke kojima bi Sabor obvezao Vladu da poduzme konkretne mjere kako bi se na svim razinama povećala odgovornost sudionika vlasti, da se nadležna državna tijela zaduže da pokrenu postupke u svim slučajevima za koje postoji sumnja u korupciju.
Sabor bi, kaže Josipović, propisima i djelovanjem trebao postići veći stupanj transparentnosti svoga rada, naložiti temeljitu reviziju izbornog zakonodavstva, posebno financiranje stranaka, te pozvati sve sudionike izbornih procesa da poštuju volju birača.