Radi se o projektu koji je potaknula podružnica Samostalnog sindikata energetike, kemije i nemetala, a u sklopu aktivnosti SSSH-a u Godini borbe protiv rada na crno i kampanje "Stop radu na crno", čime je Kutina službeno postala prvim hrvatskim gradom u kojem će se osigurati dostojanstvo rada, rečeno je prilikom potpisivanja.
Izražavajući zadovoljstvo početkom provedbe projekta, potpredsjednica Kosor istaknula je da Vlada daje bezrezervnu potporu projektima koji imaju za cilj suzbijanje sive ekonomije i očuvanje dostojanstva hrvatskih radnika i njihovih obitelji.
Pritom je istaknula kako je Državni inspektorat lani u 4.835 slučajeva zatekao radnike bez ugovora o radu, od čega u 2.445 slučaja bez prijave mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, s 1.218 stranaca zaposlenih protivno postojećim propisima.
Ove godine, do kraja kolovoza, Državni inspektorat zatekao je 3.639 radnika bez ugovora o radu, od čega 2.692 bez prijave mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, te 947 stranaca bez radnih dozvola.
Kosor je podsjetila da je Vlada, u cilju kažnjavanja poslodavaca koji krše zakon, izmijenila odredbe Zakona o državnom inspektoratu i Zakona o prekršajima.
Potpisivanju je bio prisutan Gari Cappelli, gradonačelnik Malog Lošinja, vjerojatno slijedeći potpisnik sporazuma, a i drugi hrvatski gradovi i gospodarski subjekti pozvani su slijediti kutinski primjer.