FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bank Austria: zemlje jugoistočne Europe rastu brže od novih članica EU

ZAGREB/DUBROVNIK, 25. listopada 2005. (Hina) - Tržište jugoistočneEurope je najbrže rastuće novonastalo tržište nakon azijskog te je uzprosječna rast BDP-a od 5 posto od 2000. godine ta regija nadmašilanove članice Europske unije (EU), čiji rast u istom razdoblju iznosi3,5 posto, rekla je na današnjoj konferenciji za novinare u Dubrovnikuglavna ekonomistica Bank Austria Creditanstalta (BA-CA) MarianneKager.
ZAGREB/DUBROVNIK, 25. listopada 2005. (Hina) - Tržište jugoistočne Europe je najbrže rastuće novonastalo tržište nakon azijskog te je uz prosječna rast BDP-a od 5 posto od 2000. godine ta regija nadmašila nove članice Europske unije (EU), čiji rast u istom razdoblju iznosi 3,5 posto, rekla je na današnjoj konferenciji za novinare u Dubrovniku glavna ekonomistica Bank Austria Creditanstalta (BA-CA) Marianne Kager.

Istu stopu gospodarskog rasta te regije, koja obuhvaća Albaniju, BiH, Bugarsku, Hrvatsku, Makedoniju, Rumunjski i SiCG, analitičari BA-CA očekuju i u ovoj te narednoj godini, izviješteno je iz te banke.

Takvu dinamike rasta u BA-CA tumače kao rezultat političke stabilnosti, ali i stroge anti-inflacijske politike zemalja regije, zbog čega će ta regija ove godine zabilježiti prosječnu inflacijsku stopu od 7 posto, nakon što je u 2000. godini iznosila više od 30 posto.

Trenutni gospodarski polet regije je posljedica i značajnog uloženog napora u process restrukturiranja koji već donosi zavidne rezultate, a strukturne reforme su dobile puni zamah približavanjem EU. Postepeno usklađivanje s acquis communitaire je značajno utjecalo na poboljšanje poslovnog okruženja u regiji koje je time postalo privlačnijim metom stranim investicijama, rekla je Kager.

U BA-CA-u procjenjuju da će u idućoj godini izravne strane investicije u tu regiju iznositi više od 10 milijardi eura, s obzirom da će zemlje kandidati kao što su Rumunjska i Bugarska, te u sve većoj mjeri i Srbija, privlačiti pažnju stranih ulagača temeljem provedbe privatizacije.

Priljev stranog kapitala u tu regiju će premašiti 5 posto BDP-a, što je bolji udio od onog koji ostvaruju nove članice EU, koje su u velikoj mjeri već okončale svoje privatizacijske pretvorbe. Pri tome su najznačajniji ulagači stare članice EU kao i Slovenija, koja se kao nova članica "sve više učvršćuje na vratima jugoistočne Europe", drže u BA-CA.

Pored gospodarskog, analitičari BA-CA ističu i uzlaznu putanju bankarskog tržišta.

"S obzirom na kredite i depozite koji u posljednjih nekoliko godina rastu za oko 30 posto godišnje, vidljivo je da je bankarsko tržište regije dinamičnije od zemalja euro zone, ali i od novih članica", kaže Kager.

Obujam kredita građanima u regiji je više nego učetvorostručen u odnosu na 2000. no, još je uvijek nizak u usporedbi s ostatkom svijeta. Tako obujam kredita u jugoistočnoj Europi iznosi 300 eura po osobi, dok istodobno u novim članicama EU iznosi 800 eura, a u euro zoni 12.400 eura.

"Jugoistočna Europa će narednih godina ostvariti najbrži rast na bankarskom tržištu s kreditima koji će godišnje rasti za 19 posto, dok će depoziti rasti za 17 posto", ocijenila je Kager.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙