"Moramo se mijenjati, ali promjene moraju biti pravedne", erkao je Schroeder nakon što ga je Chirac priio u Elizejskoj palači.
"Francuska i Njemačka vjeruju da su gospodarska učnikovisto i socijalno jedinstvo glavni elementi koji tvore model europskog društva koji cijenimo i želimo očuvati pod svaku cijenu", rekao je njemački kancelar.
Schroeder koji je došao u Pariz da pozdravi "prijatelja" Jacquesa Chiraca kazao je da je "siguran" kako će nova lijevo-desna koalicijska vlada pod vodstvom Angele Merkel nastaviti njemačko-francusku suradnju koja je uvjet "napretka" u Europi.
Službeno je razlog kancelarova dolaska priprema za neslužbeni summit šefova država i vlada koji će se 27. listopada održati u Hampton Courtu (nadomak Londona) i koji će biti posvećen budućnosti europskog gospodarskog i socijalnog obrasca u prilikama globalizacije.
"Kancelar i ja, Njemačka i Francuska, imaju istu predodžbu, isti projekt za sutrašnju Europu", ustvrdio je pak Jacques Chirac.
Chirac je dodao da će na večeri sa Schroederom razgovarati o "različitim inicijativama" koje bi mogli zajednički poduprijeti, napose na polju istraživanja i inovacija, transeuropskih veza, energije, demografije i obrane.
"Nemojmo biti presentimentalni inače ćemo morati vaditi rupčiće", rekao je Schroeder prije odlaska na oproštajnu večeru s Chiracom. Dvojica lidera razvili su tijekom proteklih sedam godina bliske veze, predvodeći Francusku i Njemačku kao glavni motor europske integracije. Chirac i Schroeder su svakih šest tjedana održavali neformalen sastanke gdje bi uz večeru usklađivali svoje politike.
"U mom političkom životu i mom životu općenito, bila mi je velika privilegija što sam upoznao predsjednika Chiraca i što mogu kazati da mi je prijatelj", rekao je Schroeder nakon što ga je Chirac toplo dočekao.
Francuski predsjednik uzvratio je kompliment istaknuvši svoje "veliko divljenje izuzetnom radu njemačkog kancelara".