Tako je plan Uprave u iduće tri godine ući među prve tri banke prema kriteriju prinosa na kapital, a u roku od pet godina povećati trenutni tržišni udio (od 3 posto) na desetak posto, kazao je Protega.
Od poslovnih rezultata HPB-a iz prvih osam mjeseci ove godine Protega je istaknuo i rast depozita klijenata za 12 posto, na 4,88 milijardi kuna, neto poslovne prihode u iznosu od 229,6 milijuna kuna te dobit prije oporezivanja od 104,2 milijuna kuna.
Podsjetio je i da po veličini aktive, temeljnom kapitalu i neto dobiti HPB zauzima osmo mjesto na hrvatskom bankarskom tržištu te da predstavlja najveću banku u domaćem vlasništvu.
Naime, najveći dioničari HPB-a su Hrvatski fond za privatizaciju (s udjelom od 37 posto), Hrvatska pošta (34 posto) te HZMO (28 posto).
Budućem rastu banke trebali bi doprinijeti i novi članovi grupe - društvo HPB Nekretnine te HPB Invest, koji je upravo dobio odobrenje Komisije za vrijednosne papire za upravljanje s četiri investicijska fonda, a koji će se, prema Proteginim riječima, natjecati za sudjelovanje u upravljanju umirovljeničkog fonda.
Također, Protega je izrazio nadu da će HPB, kao dealer na domaćem tržištu, biti uključena i u posao daljnje privatizacije Ine, posebice zbog veličine svoje distribucijske mreže, koja obuhvaća i 1.200 ureda Hrvatske pošte širom Hrvatske.
Ustvrdio je i kako HPB ostaje zainteresirana za spajanje sa Croatia bankom te da bi to bilo najbolje rješenje za male dioničare i državu, ali i obje banke. Ujedno je isključio mogućnost skorih akvizicija manjih, regionalnih banaka.