FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slabi izgledi za postizanje ambicioznog dogovora na summitu UN

NEW YORK,12. rujna(Hina) - Samo dva dana pred početak summitaUjedinjenih naroda, najvećeg skupa svjetskih čelnika u povijesti,strahuje se da sudionici sastanka neće biti u stanju postićiznačajniji dogovor o novom pristupu suzbijanju siromaštva, jačanjuljudskih prava, globalnoj sigurnosti i reformi Svjetske organizacije.
NEW YORK,12. rujna(Hina) - Samo dva dana pred početak summita Ujedinjenih naroda, najvećeg skupa svjetskih čelnika u povijesti, strahuje se da sudionici sastanka neće biti u stanju postići značajniji dogovor o novom pristupu suzbijanju siromaštva, jačanju ljudskih prava, globalnoj sigurnosti i reformi Svjetske organizacije.

Unatoč naporima diplomata, završni dokument trodnevnog svjetskog summita koji se održava od 14. do 16. rujna u sjedištu UN-a u New Yorku, u nedjelju još nije bio završen.

Glavni tajnik UN-a Kofi Annan očekivao je da će summit 175 šefova država ili vlada na 60. jubilarnoj sjednici Opće skupštine UN-a zacrtati nove pristupe rješavanju svjetskih problema siromaštva, prijetnje rata i terorizma i jačanju ljudskih prava i suglasiti se o reformi Ujedinjenih naroda.

Smatra se da će se završni dokument koji bi na summitu trebao biti usvojen, ipak pojaviti, ali se strahuje da bi njegovi ambiciozni ciljevi mogli biti razvodnjeni na opće fraze i dobre želje jer se zemlje ne mogu suglasiti o bitnim pitanjima.

Razvijene zemlje bi trebale pristati na program pomoći nerazvijenima, a zauzvrat dobiti potporu za prijedloge Zapada o terorizmu, ljudskim pravima, intervenciji u slučaju genocida i ratnih zločina te reformi upravljanja Ujedinjenim narodima.

No, nesuglasice postoje na svim bitnim pitanjima, između razvijenog sjevera i nerazvijenog juga, skupina nerazvijenih zemalja te između Sjedinjenih Država i Europske unije.

Sjedinjene Države su poremetile pregovore prošloga mjeseca kada je njihov veleposlanik pri UN-u John Bolton zatražio više od 500 izmjena u nacrtu završnog dokumenta od 39 stranica koji je pripremio predsjednik Opće skupštine UN-a Jean Ping.

Bolton je uzbunio zemlje u razvoju kada je zatražio da se iz dokumenta uklone riječi kojima se bogate zemlje pozivaju da povećaju svoju pomoć za razvoj na 0,7 posto bruto domaćeg proizvoda, što Europska unija obećava učiniti do 2015.

Ta pomoć bi trebala omogućiti postizanje Milenijskih razvojnih ciljeva koje je UN dogovorio 2000. zacrtavajući smanjenje na pola krajnjeg siromaštva, za dvije trećine smrtnosti djece, suzbijanje AIDS-a te opće osnovno obrazovanje za svu djecu do 2015.

Nesuglasice su iskrsnule i oko uspostave novog Vijeća za ljudska prava koje bi trebalo zamijeniti Povjerenstvo za ljudska prava te uvođenja odgovornosti za zaštitu građana od genocida i ratnih zločina.

Podjele postoje i oko definicije terorizma s državama koje podržavaju Palestince koje traže da se predloženi tekst izmijeni kako bi isključio pripadnike palestinskih militantnih skupina.

U zastoju su i nastojanja da se glavnom tajniku UN-a daju veće ovlasti u upravljanju i nadzoru nad UN-ovom birokracijom nakon žestoke kritike UN-ove uprave nad iračkim programom nafta-za-hranu. Razlog tome je što bi time oslabile ovlasti 191-člane Opće skupštine UN-a koja nadzire upravljanje i proračun u kojoj zemlje u razvoju imaju većinu.

Jedna od najvažnijih reformi UN-a, proširenje 15-članog Vijeća sigurnosti na 25 članica, ostavljena je za kasnije, najranije do prosinca.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙