Usprkos alarmantnom stanju u gospodarstvu, s javnim dugom većim od 51 posto BDP-a, gotovo 300 tisuća nezaposlenih i 20 tisuća blokiranih poduzeća s oko 35 tisuća radnika, izvršna vlast još ne pronalazi rješenja za gospodarski oporavak, ustvrdio je predsjednik HUS-a Ozren Matijašević.
Osim strategije gospodarskog razvitka vlast bi trebala obustaviti beskoncepcijsku rasprodaju nacionalnog bogatstva i utemeljiti Hrvatsku nacionalnu banku koja će poticati obiteljsko poduzetništvo.
Glavni uzrok današnjih ekonomskih zala su pretvorba i privatizacija, a iako je državna revizija utvrdila kako je minoran broj tvrtki privatiziran u skladu sa zakonom, nitko nije sankcioniran zbog toga, već svjedočimo novim nakaradnim slučajevima privatizacije, poput Liburnia hotela i županjske Sladorane, naglasio je Matijašević.
HUS stoga predlaže donošenje Zakona o ovjeri vlasništva u trgovačkim društvima, kojim bi se spriječilo raspolaganje nezakonito stečenom imovinom.
HUS-ov prijedlog zakona temelji se na ruskom modelu, a predviđa da se imovina tvrtke za koju državna revizija utvrdi da je nezakonito privatizirana vrati u državni portfelj, rekao je Matijašević.
Dopredsjednik HUS-a Zdenko Mučnjak istaknuo je da sve sindikalne središnjice traže izmjene Zakona o privatizaciji.
Usuglasili smo prijedlog izmjena zakona kojim bi se reguliralo radničko dioničarstvo (ESOP model), te očekujemo od potpredsjednika Vlade Damira Polančeca da sindikalnog predstavnika uključi u Nadzorni odbor Hrvatskog fonda za privatizaciju, kazao je Mučnjak.