Tehnika se sastoji od mjerenja vrlo male količine izdahnutog dušikova oksida, mogućeg pokazatelja upale i preosjetljivosti pluća.
Koristeći se tim testom u doziranju, znanstvenici predvođeni Andrewom Smithom s medicinskog fakulteta Dunedin uspjeli su kontrolirati astmu sa samo polovicom uobičajenih steroidnih lijekova.
Rezultati znanstvenih istraživanja koji su objavljeni u ovotjednom časopisu The New England Journal of Medicine, pokazuju da oboljeli od astme uzimaju veću količinu lijekova nego što im je potrebno.
No, pulmolog dr. Aaron Deykin, ne vjeruje da se mjerenjem dušikova oksida može odrediti točna doza lijeka protiv astme za određenu osobu. "U mnogim slučajevima pacijenti dobivaju previše ili premalo lijeka jer za sada ne možemo pouzdano odrediti koja količina lijeka odgovara pojedinom pacijentu", objasnio je Deykin.
On je uočio da pacijenti, koji su testirani standardnim metodama, koriste vrlo visoke doze steroidnih lijekova. Činjenica da su pacijenti, u skupini u kojoj se mjerio dušikov oksid, koristili 58 posto količine lijeka propisanog u prvoj skupini više govori o predoziranosti u toj kontrolnoj skupini nego o boljem liječenju u skupini u kojoj se mjerila količina izdahnutog plina.
Od astme boluje 27 milijuna Amerikanaca.