"Područje Mekonga najveće je žarište trgovine ljudima u svijetu", kazao je Jordan Ryan iz vijetnamske podružnice Programa za razvoj Ujedinjenih naroda (UNDP) na konferenciji koja je okupila predstavnike Kambodže, Kine, Laosa, Mianmara (bivša Burma), Tajlanda i Vijetnama.
Brzo rastuće gospodarstvo u tome području pojačalo je već veliki jaz između bogatih i siromašnih, što dodatno potiče kriminal i pogađa "najranjivije članove društva, a to su djeca, mlade žene, siromašni i oni koji žive na marginama", rekao je Ryan obraćajući se i okupljenim donatorima, diplomatima i međunarodnim organizacijama.
Prema UN-u svake godine u svijetu proda se od pola milijuna do 4 milijuna ljudi. A samo u regiji Azije i Pacifika, prema procjeni UN-ove agencije za djecu (UNICEF) preda se oko 200.000 osoba.
Nečasnom trgovinom bave se dobro organizirane kriminalne bande kojima djelatnost raste, primjerice u Kini, zahvaljujući vrlo raširenoj korupciji vladajućih struktira i širenju siromaštva.
Sve je veći problem i krijumčarenje žena i djece u Kinu iz Vijetnama, pa je tako 2002. godine 141 vijetnamska djevojčica spašena od prodaje u kineskom pograničnom gradu. No deseci tisuća Vijetnamki i djece prodani su u inozemstvo, piše u četvrtak dnevnik Vietnam News.
List navodi procjenu UNICEF-a da su stvarne brojke deset puta veće.