Reforme su sastavljene na 63 stranice, a glavni tajnik UN-a predstavlja ih u ponedjeljak Općoj skupštini UN-a te poziva da se o njima izjasne i prihvate ih vlade 191 zemlje članice.
Prijedlozi reforme predviđaju širenje Vijeća sigurnosti sa sadašnjih 15 na 24 članice.
Predviđaju se i nove smjernice za odobravanje vojne akcije, osnutak učinkovitijeg Vijeća za ljudska prava koje bi trebalo naslijediti sadašnje Povjerenstvo za ljudska prava, te uvođenje nulte stope tolerancije prema zloporabi ovlasti kakva je, primjerice, afera seksualnog iskorištavanja maloljetnica za što su optuženi UN-ovi (civilni i vojni) djelatnici u Demokratskoj Republici Kongu.
UN-ov ugled narušen je i aferom "nafta za hranu", programom kojim se Iraku, tada pod međunarodnim sankcijama, dopuštao izvoz nafte kako bi kupio lijekove i hranu u čijoj je provedbi bilo mnogo nepravilnosti za što je optuženi i sam sin glavnoga tajnika Kojo Annan.
Ostali prijedlozi reforme tiču se definicije terorizma te glavni tajnik UN-a poziva članice da poduzmu mjere kojima će onemogućiti teroriste da se domognu nuklearnog, kemijskog i biološkog oružja.
Također reforme trebaju pomiriti brigu bogatih zemalja za sigurnost s borbom siromašnih zemalja članica protiv siromaštva i bolesti.