"Novoj strategiji Janšine vlade prema Hrvatskoj mora se priznati hrabar pomak koji stvara novo psihološko stanje među državama. Najavljena zajednička sjednica dviju vlada u političkom će smislu značiti više od svih dosadašnjih prijateljskih teniskih turnira naših političara. Ona će međutim biti i prilika da se operu mrlje naše desnice koja je planirala policijsku intervenciju s onu stranu Dragonje i stvarala napetosti u slučaju Jožka Jorasa", ocjenjuje Juri koji tvrdi da su se ranije slovenske vlade lijevog centra u popravljanju odnosa sa Hrvatskom bojale upravo reakcija radikalne desnice u Sloveniji, pa su zato rješavanju problema pristupale previše bojažljivo.
Juri sadašnju poziciju Janšine vlade u potpori Zagrebu ipak pripisuje općem stanju političkih odnosa Europskoj uniji. "Sadašnji pragmatični i naizgled solidarni preokret Ljubljani diktiraju strateški računi i politička srodnost s vladom u Zagrebu. Neizbježan je dojam da je Sanaderu priskočio u pomoć dio europske neokonzervativne internacionale. Netko je iz visokih krugova tog društva slovenskoj vladi šapnuo da se oslobodi jeftinog nacionalizma i da s Hrvatskom postupa u duhu aktivne solidarnosti", navodi Juri.
Ilustrativno je za taj neočekivani preokret u Ljubljani to što je Rupel kao ministar u Ropovoj vladi prijetio Hrvatskoj sa "25 ključeva" koje u pristupanju Europskoj uniji ima svaka od članica, dok sada kao hrvatski barjaktar maše potrebom što skorijeg uključivanja Hrvatske jer bi to destabiliziralo Sloveniju, analizira u svom komentaru Juri.