Ravnatelj Državne uprave Đuro Poldrugač u prigodnoj je riječi istaknuo kako međunarodni Dan civilne zaštite obilježavamo pod dojmom katastrofalnih posljedica udarnog vala tsunamija u jugoistočnoj Aziji, terorističkih djelovanja i potrebi okupljanja svih snaga i znanja kako bi se zaštitilo pučanstvo i materijalna dobra.
Podsjetio je da je u prosincu prošle godine Hrvatski sabor donio zakon o osnivanju Državne uprave koja bi trebala koordinirati aktivnosti na spašavanju u slučaju industrijskih nesreća, elementarnih i drugih nepogoda, kroz kontinuirano usklađivanje aktivnosti uz prilagođavanje potrebama i specifičnim uvjetima. Državna uprava osim civilne zaštite i vatrogastva uključuje i službu 112, rekao je Poldrugač.
Pomoćnik ravnatelja Državne uprave Stjepan Huzjak podsjetio je da se međunarodni Dan civilne zaštite u Hrvatskoj obilježava od 1992. Sustav civilne zaštite naslijeđen iz bivše države bio je glomazan i trom i trebalo ga je reorganizirati. Od 1994., pa sve donedavno, sustav civilne zaštite bio je u nadležnosti Ministarstva unutarnjih poslova i danas obuhvaća 32.700 obveznika, rekao je.
Izaslanik ministra unutarnjih poslova Žarko Katić naglasio je da su danas ugroze veće nego ikad, smjenjuju se katastrofalni događaj, upozorivši kako mnogi i unatoč tome smatraju da je sustav civilne zaštite preveliki trošak, zaboravljajući njezin doprinos u Domovinskom ratu. Izrazio je uvjerenost da će Državna uprava u uskoj suradnji s MUP-om zajedničkim uspješnim radom pridonijeti smanjenju potencijalnih prijetnji.
Na ulogu civilne zaštite u Domovinskom ratu podsjetio je njezin prvi zapovjednik u samostalnoj Hrvatskoj Josip Slunjski, osobito u skrbi o prognanima i izbjeglima te pomoći Dubrovniku koji se nalazio u okruženju. Pozvao je na vrjednovanje doprinosa civilne zaštite u povijesnom smislu budući u Hrvatskoj djeluje još 1938. godine i ima bogatu tradiciji koja nije šire poznata.